Hééé Zeman, hééé kelímky. Bizarnost Ovčáčkových projevů stále sílí

Prezident Miloš Zeman se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem (ČTK)

Prezident Miloš Zeman se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem | FOTO: ČTK

Na to, že oficiální twitterový účet Jiřího Ovčáčka, ředitele tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky, setrvale přetéká hysterickými šílenostmi a nadávkami, už jsme si všichni tak nějak dávno zvykli. Poslední dobou ovšem pan mluvčí překonává sám sebe a dosahuje stále vyšších met bizáru. Aktuálně se začíná vyjadřovat v citoslovcích – hééé – a zdobí své texty vcelku silnými vulgaritami. Neklid vyvolaný sílícím odporem vůči jeho chlebodárci Zemanovi si na něm zjevně vybírá svou daň.

Na twitteru prezidentova mluvčího se objevil pozoruhodný komentář. Pozoruhodný i ve světle známé skutečnosti, že u Jiřího Ovčáčka už jsme dávno zvyklí na pořádně silný kalibr. Od nadávání kdekomu do bolševiků, což je od bývalého horlivého redaktůrka komunistických Haló novin obzvláště pikantní, přes zběsilé pořvávání, kdykoli si občané dovolí demonstrovat, až po nenávistné obviňování kdekoho z nenávisti. To všechno už známe. Aktuálně do toho však pan mluvčí vnesl zcela nové, zatím nepozorované prvky – neartikulované hýkání a sprosťárny.

„Zeman na vozíku, hééé, neudrží se na nohou, hééé, plastové kelímky, hééé, foukal vítr, hééé. Znectít a na*cat na všechno. Ta ideologická nenávist je hnusná. Provázela každou společenskou krizi. Živila ji média a politici. A nezřídka skončila válkou. Převzato z FB,“ napsal. V originále nevyhvězdičkováno.

Twitter/Jiří Ovčáček

Až by se člověk pomalu začal obávat o duševní zdraví toho mladého muže. A co jej do tohoto žalostného stavu přivedlo? Kritika. Rozsáhlá a nanejvýš oprávněná kritika, která se vzedmula po zpackané, nedůstojné a všeobecně odpudivé akci, kterou Hrad vydává za pietní vzpomínku na oběti covidu.

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Podle reakcí na sítích bylo při pohledu na řady plastových pivních kelímků se svíčkami zaplňujících hradní nádvoří mnoho lidí přesvědčeno, že jde o vtip a fotomontáž. Leč takové štěstí jsme neměli. Byla to realita. Další propad ke dnu, které ještě nemáme ani na dohled. Z toho, co mělo být pietou, zbyla jen esence buranství a nevkusu. Žárem nevzhledně pokroucené kelímky jako u popelnic a žalostný pohled na nemohoucího prezidenta bezmocně vlajícího mezi dvěma silnými muži v černém.

Hned nato jsme se ale od mluvčího Ovčáčka dozvěděli, že pietu – tedy tu nevkusnou šaškárnu, jež byla Hradem za pietu vydávána – zneuctila opozice. Jistě, kdo jiný než opozice může za to, že se v něčí hlavě vylíhl přihlouplý nápad nacpat svíčky do pivních kelímků s viditelnou ryskou a údajem 0,5 l jako v hospodě.

Není ale tak úplně jasné, co má ten jurodivý tweet vlastně znamenat. Vyjádřil se tak někdo jiný a Ovčáček chce slovy „Převzato z FB“ sdělit, že jen cituje? Parafrázuje reakce rozhořčených lidí, přičemž ono vysoce inteligentní „hééé“ je doplněnou vlastní invencí pana ředitele tiskového odboru? A řeči o nach*ání? Taky originál Ovčáček? Zcela jistě je ale jeho autorským dílem s nezaměnitelným rukopisem pokřik o nenávisti. A o čem rovněž není pochyb, je to, že zmíněný text se bez bližšího vysvětlení nachází na oficiálním účtu mluvčího prezidenta republiky.

()

Neopomněl ani přidat blábol o válce, což je teď nové předvolební téma okamurovců a dalších přátel Kremlu. Ti všichni společně vyšilují a straší voliče totálně nesmyslným tvrzením, že opozice má v úmyslu rozpoutat válku. S Ruskem, jak jinak.

Uživatel twitteru Karel Král panu mluvčímu rovnou pod tímto poněkud nepříčetným tweetem vysvětlil: „To není ideologická nenávist, to je nenávist k lidem, kteří se chovají vlastizrádně a dělají ostudu naší krásné zemi. Vy mezi ně patříte také. A tu nenávist neživí média ani politici, ale vláda a prezident. O plastových kelímcích raději nemluvím.“

„Od mluvčího prezidenta bych neočekával, že se bude chovat jako zastydlý puberťák (to platí obecně, nejen v reakci na tento tweet),“ zareagoval jiný tweetující, Richard Brychta. „Stydím se za vyjadřování prezidenta, stydím se za vyjadřování jeho mluvčího a těším se, až se na Hrad vrátí slušnost a důstojnost.“

Do té doby se ale ještě můžeme „těšit“ na mnohé další a stále šílenější hradní projevy. Příští tweet může klidně být tvořen už jen citoslovci a sprostotami. Nejspíš by to už nikoho nepřekvapilo a odpovídalo by to současné úrovni Hradu se Zemanem v čele. Jak dlouho to ještě budeme trpět, je ale jen na nás.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]