Heil Navalnyj: Ruská propaganda zobrazuje opozici jako nacisty

Alexej Navalnyj (youtube)

Alexej Navalnyj | FOTO: youtube

Minulý týden se na internetu objevilo video, kde je Alexej Navalnyj, v současnosti nejviditelnější a nejhlasitější představitel ruské opozice, zobrazován jako Adolf Hitler. V několika minutách je popsána Navalného aktivistická kariéra způsobem, který nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o nebezpečného maniaka, jehož cílem je zkáza ruského národa.

Spot vzbudil velký poprask, ale spíše v zahraničí než mezi ruskou širokou veřejností. Za 3 dny, než ho YouTube stáhlo, měl na 2 miliony shlédnutí. Původní spot s názvem „Hitler 1945/Navalnyj 2018 – může se to opakovat“ již tedy není k dispozici, ale v provozu zůstala jiná videa, která z původního čerpají, a tak se i teď může každý pokochat srovnáním Navalného projevů s Hitlerovými, či tím, jak opozičník vyzývá k zašlapávání Rusů do země jako švábů, přičemž na lokti má domalovanou pásku s hákovým křížem, nebo jak v nacistické uniformě káže davům.

Být fašistou v předvečer Dne vítězství

Nazvat někoho fašistou rezonuje v tomto ročním období více než jindy, jelikož se blíží výročí konce druhé světové války. V Rusku je tento svátek tradičně spojen s monstrózními oslavami, a hlavně vojenskými přehlídkami v jejichž kontextu probublává oslava ruského nacionalismu. Heslo „děkujeme dědům za vítězství“ provázené většinovým přesvědčením, že Stalin sice možná byl vrah, ale vyhrál přece válku, spolu se vzpomínkami na oslavy Dne vítězství za Sovětského svazu nenápadně vylučují z podílu na vítězství ve 2. světové válce ostatní Spojence.

Celkově pak v první půli května ruská společnost dostává koncentrované dávky obrazu hrdinného ruského národa bojujícího proti zvráceným fašistickým zrůdám. Označit tedy současného politika za fašistu v tomto kontextu znamená urážku nejtvrdšího kalibru. Natočit video, kde je tento politik oblečen do nacistické uniformy, hajluje a varovný hlas před ním varuje jako před zrádcem národa, svědčí o jisté bezradnosti autorů. Jak totiž ještě víc očernit oponenta, než z něj udělat toho nejstrašnějšího nepřítele všech dob?

Nacionalistický pravičák Navalnyj

Nutno dodat, že Alexej Navalnyj v minulosti, než se stal bojovníkem proti korupci, zastával nacionalistické pravicové názory. Účastnil se např. kontroverzních Ruských pochodů, na kterých se scházely krajní frakce podél pravo-levého ideologického spektra, aby vyjádřily nesouhlas s nelegální migrací do Ruska pod transparenty „je to naše země“. Navalnyj poté tvrdil, že se účastnil jako pozorovatel, nicméně sám založil hnutí proti nelegálním migrantům, které mělo v programu obranu práv etnických Rusů proti přistěhovalcům. I tak nejsou tyto aktivity ani slabý odvar toho, z čeho jej obviňuje zmiňované video.

Autor, ať už jejím kdokoliv, si musel dát spoustu práce se sestřiháním všech videí, kde Navalnyj kdy figuroval. Rozhodně se nejedná o amatérský počin vytvořený několika studenty, kteří se chtěli zviditelnit. Na první pohled jasná propaganda navíc ještě podbarvená fatalistickým soundtrackem, čiší profesionalitou a nákladností. Velké množství detailních informací z Navalného života, pečlivě vystříhané věty z jeho pravých projevů a videí natočených v rámci kampaně Fondu boje proti korupci vypovídá o skutečné mravenčí práci.

I špatná reklama je reklama

Nebyl by to však Navalnyj, aby pokus o urážku nějak neobrátil ve výhodu. Stejně jako když ho na jednom mítinku polili zelenou dezinfekční barvou, která se obtížně smývá, a on neutekl z dohledu foťáků. Právě naopak, nechal se nafotit a tyto snímky se staly virálem a následující den jeho podporovatelé chodili se zelenými obličeji na výraz podpory.

I tentokrát se odpovědi ujali jeho příznivci a natočili sérii videí zesměšňujících původní spot, kde třeba srovnávají Hitlerův knírek s Navalného holou tváří, protože Navalnyj se přece fikaně oholil, aby nikdo nepoznal, že je vlastně Hitler a mohl se tak snáze infiltrovat!

Hledá se autor videa

Nabízí se otázka, kdo by tak mohl být zadavatelem? Mluvčí Kremlu dva dny po zveřejnění videa odmítl jakoukoliv spojitost s prezidentským úřadem. Naopak vyslovil domněnku, že si to Navalnyj natočil sám. Opozičník před nedávnem otřásl dosud skálopevným postavením ruské vlády, když v reakci na korupční skandál premiéra Medveděva vyšly na Navalného popud demonstrovat do ulic desetitisíce lidí po celém Rusku.

Odhalení aféry přineslo Navalnému, který se chystá kandidovat v prezidentských volbách příští rok, nebývalý věhlas a podporu lidí dříve občansky neaktivních. Nezávislá televize Dožď několik dní před zveřejněním videa uveřejnila zprávu, že Kreml chystá spustit cílenou kampaň proti Navalnému. Oproti původním předpokladům to totiž začíná vypadat, že Putin považuje opozičníka za hrozbu. Je tedy tento počin předsunutou hlídkou před zahájením ostré propagandistické války? A pokud je tohle jenom začátek, čeho dalšího se ještě můžeme dočkat v boji o ruský prezidentský trůn?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]