Hejma se zastává Schillerové a vymýšlí si: Havel prý neuměl anglicky

Václav Havel (Petr Jančárek)

Václav Havel | FOTO: Petr Jančárek

Ondřej Hejma je zpěvák a hudební skladatel, frontman skupiny Žlutý pes. Po revoluci byl činný jako moderátor televizních a rozhlasových politických debat v TV3 (politická debata Bez kravaty), v rádiu Frekvence 1 (pořad Press klub), v časopisu Reflex (rubrika Psí život). V TV Nova uváděl pořad Chcete být milionářem?, jako porotce účinkoval v první a třetí řadě soutěže Česko hledá SuperStar, v současné době glosuje aktuální události na internetové televizi XTV.

A právě v XTV se dopustil nepravdy. V aktuální glose řekl:

„Naprosto souhlasím s tím, že novináři mají informovat, nikoli vytvářet příběhy. Je to trapné. Já jsem velký fanda Schillerky. Myslím, že je to hvězda sezóny. Že je to dáma na svém místě. Velice pracovitá. A mimořádně komunikativní. A teď prostě tihle zoufalci, kterým klesá sledovanost každou minutou, se poučili na Kavčích horách – to jsou metody Kavčích hor; tam mají dole nějakou mučírnu, kde je dřevěná Nora s bičíkem učí tyhle postupy. Paní redaktorka nám chtěla říct, že paní ministryně neumí moc dobře anglicky. Ale když se podíváme do historie, Václav Havel neuměl žádný jazyk a kam to dotáhnul!“

V první části výroku Hejma naráží na kauzu ministryně financí Aleny Schillerové a její angličtiny. Schillerová tvrdí, že se dorozumí bez problému, dokonce kvůli tomu obvinila Hospodářské noviny ze lži. Hejma naráží na to, že z angličtiny se pokusili Schillerovou vyzkoušet i tvůrci pořadu 168 hodin. Česká televize s tím však rozhodně nebyla jediná. Ve stejný den si s ministryní domluvila rozhovor televize CNN Prima News. Štáb se s Alenou Schillerovou potkal v budově ministerstva financí, reportérka se s šéfkou státní kasy přivítala v češtině. Jakmile se však začala ptát, přešla do angličtiny. Ministryně se takřka okamžitě otočila a odešla. Problém tedy není v tom, že Alena Schillerová neumí perfektně anglicky, ale že svou slabší angličtinu zapírá.

A jak to bylo s angličtinou Václava Havla? Václav Havel neuměl anglicky úplně dokonale, ale anglicky uměl. Důkazem toho, jak pečlivě se Václav Havel na anglické projevy připravoval, je ukázka z dokumentárního filmu Občan Havel. Václav Havel poskytoval i rozhovory v angličtině. Ve videu najdeme například, jak hovoří spatra vedle prezidenta George Bushe mladšího.

Nutné je také dodat, že Václav Havel byl první polistopadový prezident a naučit se anglicky za totality nebylo tak jednoduché jako v současné době. Alena Schillerová působí ve vysokých funkcích ve státní správě od roku 2014.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]