Hejtman Běhounek: Ministerstvo zdravotnictví fatálně selhává

Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (archiv)

Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek | FOTO: archiv

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek v České televizi zkritizoval Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s dodávkou ochranných prostředků. Rezort Adama Vojtěcha podle něj ubírá ze zásilek pro kraje a komplikuje systém, který by mohl fungovat lépe, pokud by věc řídilo Ministerstvo vnitra.

Zdravotnický materiál, který Kraj Vysočina dostal, už se z tamního skladu rozděluje mezi ty, kdo jej potřebují. V aktuální dodávce dorazilo podle Běhounka 21.800 respirátorů. Mohlo jich ale být víc, kdyby Ministerstvo zdravotnictví z celkového počtu neodebralo část pro sebe a své organizace. „Ministerstvo zdravotnictví nemá nic. My jsme museli ustoupit a dát ministerstvu prvních dvě stě tisíc respirátorů, jeho přímo řízeným organizacím,“ uvedl Běhounek.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Podle hejtmana je postup ministerstva naprosto nesmyslný. „Pan ministr Hamáček mě informoval, že další letadlo by mělo přiletět během víkendu,“ říká. V pondělí pak bude další videokonference hejtmanů s ministerstvem Jana Hamáčka.

Hejtman v krátkém rozhovoru poděkoval všem obyvatelům i zdravotníkům a dodal: „Kdo selhává naprosto fatálně, je Ministerstvo zdravotnictví a jeho organizace. To je strašně špatná situace.“

Běhounek popsal, že rozdělení materiálu z letadla funguje po dohodě s krizovým štábem. Ochranné prostředky se pak distribuují nemocnicím, sociálním službám, praktickým lékařům a tak dále. „My to děláme, máme na to systém, všichni na tom pracují,“ říká hejtman.

„Věřím, že nedojde k tomu, že dodávka zajištěná ministrem Hamáčkem bude pokrácena kvůli tomu, že někde jinde jsou problémy,“ dodal hejtman Běhounek v narážce na Ministerstvo zdravotnictví. Je přesvědčen o tom, že by centrální rozdělování mělo organizovat vnitro.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner