Hejtman Netolický vyzval Babiše k pomoci s krajským rozpočtem. Těším se na jeho doporučení, vzkázal

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (FB Martina Netolického)

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický | FOTO: FB Martina Netolického

Hejtman Pardubického kraje, sociální demokrat Martin Netolický (3PK) vyzval dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby přijel krajské radě pomoci sestavit rozpočet na rok 2021. Reaguje tak na propady v příjmech samospráv, které mohou podle něj dosáhnout až 25 procent oproti původním předpokladům. Podle kraje hrozí rozpočtové provizorium i odklad velkých investic. Babiš ale znovu prohlásil, že peněz mají dost. 

Hejtman premiéra kontaktoval již v pátek prostřednictvím SMS zprávy a v pondělí jej oficiálně pozval do Pardubického kraje, aby pomohl sestavit krajský rozpočet na rok 2021 a střednědobý výhled na léta následující. „Pan premiér k mému překvapení opět na tiskové konferenci zmínil, že kraje nejsou fér a peněz mají dost. Rád pana premiéra seznámím s realitou a budu se těšit na rady, doporučení a podněty, jak máme s kolegy postupovat,“ uvedl Netolický.

V dopise popisuje aktuální finanční situaci Pardubického kraje. Predikce ministerstva financí ze září loňského roku počítala na letošek pro kraj s daňovými příjmy 4,7 miliardy korun, upravená předpověď z letošního listopadu s 4,1 miliardy korun. Podle Netolického při započtení zrušení superhrubé mzdy bez náhrady pro obce a kraje bude částka činit pouze 3,4 až 3,5 miliardy korun, což je proti předpokladům pokles o 1,2 miliardy jen pro letošní rok. Kraj by nebyl schopen připravit a uskutečnit nové investiční akce ani s pomocí otevřeného dvoumiliardového úvěru u Evropské investiční banky, pouze dokončit zahájené.

Hejtman zmínil nezbytnost doplnění daňového balíčku kompenzacemi pro územní samosprávné celky. „Pokud se má naše země ze stávající krize proinvestovat a maximálně udržet spotřebu vládního sektoru, aby dopad na HDP byl co možná nejmenší, tak se bez kompenzací neobejdeme,“ uvedl Netolický. Kraj má pro období let 2021–2027 v zásobě 171 projektů, na něž chce získat evropské dotace, s celkovými náklady 12 miliard korun. Bez kompenzací budou podle kraje ohroženy nejen vlastní investice, ale i ty s evropskou podporou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]