Ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, známého především jako bývalého člena Pohotovostního pluku VB, který agresivně zasahoval proti demonstrantům v roce 1989, vyvolalo mnoho záporných reakcí. Mimo jiné se vyjádřil i starosta Prahy 14 Radek Vondra, který medaili vrátil. Nyní ho napodobil i hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

Takové reakce zřejmě kontroverzní šéf Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička nečekal. Bernard i Vondra mu totiž připomněli, že oceňování lidí, spojených s bývalým režimem, navíc s represivní složkou, která se podílela na potlačování svobody slova, nelze podporovat.

Bernard upozorňuje především na fakt, že důležité je apelovat zejména na mladou generaci, aby si uvědomovala, jaké zlo přináší totalita jakéhokoliv druhu.

Vondra zase ve svém odůvodnění vzpomněl na Ondráčkovu minulost a také zpochybnil vedení ČSBS. „Těch demonstrací jsem se jako student taky účastnil a za svobodu bojoval. Ale na druhý straně než Ondráček. Mít s ním stejnou medaili fakt nechci. Tak jsem ji dneska i s krabičkou Bojovníkům za svobodu vrátil a můžou ji dát někomu jinýmu. Je mi to líto, ale ať si udělaj pořádek ve svým vedení a medaile dáváj těm, kdo to se svobodou myslí skutečně vážně,“ vysvětlil Radek Vondra.

Celý dopis Josefa Bernarda Jaroslavu Vodičkovi:

Vážený pane plukovníku,

dne 19.září 2018 jsem z Vašich rukou převzal pamětní medaili od Českého svazu bojovníků za svobodu. Toto ocenění Vám nyní vracím. Nemohu se totiž ztotožnit s udělením obdobné pamětní medaile panu Zdeňku Ondráčkovi.

Nechci vyvolávat vášně a rozepře, na druhou stranu jsem ale přesvědčen, že všichni společně bychom měli apelovat zejména na mladou generaci, aby nezapomínala na naše národní hrdiny a aby si uvědomovala, jaké zlo přináší totalita jakéhokoliv druhu. Vaše ocenění pana Ondráčka je v přímém protikladu k tomuto snažení

Inspirován jinými, vracím ocenění panu Vodičkovi. Vše potřebné je v textu níže.

Zveřejnil(a) Josef Bernard dne Úterý 6. listopad 2018

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora