Hejtman Půta: Vakcín je málo, očkování neregistrovaným preparátem ale doufám není ve hře

Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj – SLK) (FB Martina Půty)

Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj – SLK) | FOTO: FB Martina Půty

Počáteční nedůvěra k vakcíně AstraZeneca na Liberecku opadla, lidé by přesto měli mít možnost si vybrat, myslí si hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj – SLK). Navzdory nedostatku vakcín však jednoznačně odmítá očkování neregistrovaným preparátem. Doufá, že nic takového není ve hře, řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24.

Jak jste na tom s vakcínami?

Vakcín máme přibližně o 4000 dávek méně, než bychom podle počtu obyvatel měli mít, ale nejhůře je na tom v tomto přepočtu Ústí, nejlépe potom Praha. Na začátku se vakcíny z prosincové a lednové dodávky umístily prioritně do fakultních nemocnic a dalších organizací řízených přímo ministerstvem zdravotnictví. Vláda tam zjevně chtěla demonstrovat, jak rychle se očkuje, teprve pak se začaly zásobovat kraje a ten rozdíl se ještě nepodařilo úplně smazat.

Jakou máte v Libereckém kraji zkušenost s vakcínou AstraZeneca a jejím přijetím u lidí?

Je to relativně normální, teď se to uklidnilo. Dřív byly informace, že některé země ji nedávají seniorům, protože snad není v jejich věkové kategorii dostatečně otestovaná. Lidé se na ni ptali, občas přijde dotaz, jakou vakcínou se očkuje. Mám za to, že nakonec stejně nic jiného nezbude, než lidem umožnit, aby si vybrali, kterou vakcínou chtějí být očkovaní, a my jsme jim to teď zjednodušili. AstruZenecu mají praktici, protože je nejjednodušší na manipulaci a v logistice. V centrech je Pfizer a Modernu používáme pro očkování v pečovatelských službách a podobných typech zařízení, což je obecně dostupná informace. Takže kdo nechce AstruZenecu, ten může do očkovacího centra, kdo ano, objedná se u praktika.

Na dotázání tu informaci dostane?

Informaci dostane, vybrat si ale nemůže, zvlášť teď při té šílené debatě kolem Sputniku nebo čínských preparátů. Pevně doufám, že se u nás neregistrovanými vakcínami očkovat nebude, ale i pokud by je EMA doporučila k registraci, lze předpokládat, že si lidé budou chtít vybrat, protože se některých vakcín budou bát více a jiných méně.

Pro možnost volby – přinejmenším v případě oněch neregistrovaných vakcín, k nimž nejsou žádná nezávisle ověřená data – se vyslovují i sami aktéři prosazující zájmy Kremlu v České republice, jako konkrétně komunistická europoslankyně Kateřina Konečná.

Tak soudruzi by si určitě vybrali Sputnik, aby měli nějaké kladné body…

Na to lze v rámci odlehčení namítnout, že ani předseda KSČM Filip nejezdí volhou, ale BMW.

To je také pravda. Rozhoduje se racionálně a racionální rozhodnutí bych čekal i u té vakcíny. Čímž nechci zpochybňovat účinnost Sputniku. Měl by ale napřed projít stejnou procedurou jako všechny ostatní vakcíny, jinak to nedává vůbec žádný smysl.

Umožníte očkování preparátem distribuovaným pouze na základě výjimky tuzemských institucí?

Taková varianta není ve hře. Doufám.

FB Martina Půty

Jak hodnotíte průběh očkování?

Řekl bych, že si to po měsíci a půl, dvou měsících sedlo do jakéhosi normálního stavu. Obecně je nedostatek vakcín, to je celoevropský problém. To se ale změní. Všechny kraje jsme na tom tak, že bychom dokázali očkovat násobek vakcíny, co máme k dispozici, ale zatím ji výrobci nedokázali vyrobit v potřebném množství.

Vakcín může být v dohledné době i čtyřnásobné množství. Budete si i pak vědět rady?

Myslím, že ano. Jen pro ilustraci, minulý týden jsme očkovali v centrech 9000 lidí, přičemž kapacitu tam máme asi 18 000, a kromě toho máme dalších šest poskytovatelů, kteří jsou připraveni otevřít další centra, takže na 30 000 jsme schopni se v centrech dostat, plus praktici, jichž je v kraji momentálně zaregistrovaných na 150 a sami tvrdí, že dokážou očkovat 15 až 20 lidí, což jsou další tisíce denně, které bychom mohli připočíst.

Nepotýkáte se v kraji s nedostatkem injekčních stříkaček?

Na začátku jsme doporučili nemocnicím, aby se předzásobily, takže zatím nedostatek stříkaček nehrozí nebo o tom nemám informace. Stříkačky jsme poskytli z nemocnice i praktikům, kteří očkují v domovech pro seniory.

FORUM 24 (archiv)

Jak se případně připravujete na vakcínu Johnson & Johnson, již má ve čtvrtek (dnes) EMA doporučit k registraci?

Na to jsem se ptal na středečním jednání s panem premiérem národní koordinátorky paní Baťhové. Stát nyní vybírá distributora s tím, že Johnson přislíbil, že měsíc předtím, než začne dodávat do České republiky, by měl rád koordinační setkání, jehož termín ale zatím nenavrhl. Nepředpokládám, že se sem vakcína Johnson dostane dřív než na konci dubna, ale těšíme se na ni, protože je logisticky nejméně náročná. Je to ideální vakcína, která se dá snadno plošně rozdělit mezi praktiky bez větší administrativní zátěže, jen by vykazovali očkování do systému ISIN a řekli by svým pacientům, jaká možnost očkování se u nich nabízí. Jen ten ISIN kdyby fungoval o něco lépe, ušetřilo by nám to všem spoustu práce.

Komunikuje systém ISIN s aplikacemi ordinací praktických lékařů?

Některým praktikům stačí pípnout kartičkou zdravotní pojišťovny pacienta a načte se vše potřebné. Zda to ale lze v každém ze systémů, které ordinace používají, si nejsem jistý.

Každopádně bych ale mírnil optimismus ohledně rychlosti očkování. K praktikům se přihlásila spousta zájemců. Z mediálních výstupů od členů vlády i od samotných praktiků zřejmě nabyli dojmu, že praktici budou mít dostatek vakcíny, čísla jsou ale jiná. V pátek jsme dostali 2100 dávek AstryZenecy, 200 zůstalo v nemocnicích, protože tam už na ně měli objednané zájemce, k praktikům tedy šlo už jen 1900 vakcín. Teď v pátek dostaneme 1600 dávek, které půjdou všechny k praktikům. Máme ovšem zaregistrovaných 150 praktiků, kteří chtějí očkovat, takže ze zmíněných dvou zásilek vyjde na jednoho 25 dávek vakcíny na dva týdny – praktici ale daný příděl vyočkují i za dva dny. Dokud se tedy nezvýší dodávky a nepřijde sem Johnson & Johnson, rychlost očkování nebude nijak závratná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]