Moravskoslezský hejtman Jan Krkoška (ANO) rezignoval na svou funkci. Zároveň se vzdává pozice zastupitele, informovala ve středu dopoledne tisková mluvčí kraje Nikola Birklenová. Učinil tak poté, co mu soud uložil ve 12 let starém případu uplácení lékařů farmaceutickými firmami peněžitý trest 200 tisíc korun. Uznal ho vinným z účasti na organizované zločinecké skupině, za který lze pachatele potrestat až desetiletým vězením. Soud vzal ale v potaz dobu, která uplynula od trestné činnosti, Krkoškovo doznání i jeho současný způsob života. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro podání odvolání.
„V reakci na dnešní rozhodnutí soudu rezignoval hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška na svou funkci. Zároveň se vzdává pozice zastupitele Moravskoslezského kraje,“ napsala ve čtvrtek v písemném prohlášení novinářům mluvčí kraje Nikola Birklenová.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš už po hejtmanově doznání prohlásil, že Krkoška musí skončit v čele kraje i jako člen hnutí. První místopředseda hnutí Karel Havlíček (ANO) chvíli poté svolal mimořádné jednání předsednictva, jediným bodem jednání je vyloučení Krkošky z hnutí ANO.
Aby Krkoška skončil ve funkci, začaly po vynesení rozsudku požadovat i strany, které v Moravskoslezském kraji vládnou spolu s ANO v koalici. Hejtmanovi náměstci Jakub Unucka (ODS) a Lukáš Curylo (KDU-ČSL) se shodli, že odsouzený člověk nemůže zůstat v čele kraje. „Trestně odsouzený člověk nemůže zastávat politickou funkci,“ řekl Curylo. Očekává, že Krkoška na pozici hejtmana sám rezignuje. Pokud se tak nestane, budou lidovci požadovat jeho odchod z funkce. Stejně situaci vnímá také ODS, která kandidovala spolu s TOP 09. „Klub zastupitelů ODS a TOP 09 požaduje okamžitou rezignaci pana Krkošky z pozice hejtmana, a to na základě rozhodnutí soudu,“ řekl Unucka.
Krkoška působil v letech 2009 až 2012 ve společnosti Interchemia Praha, odkud podle obžaloby úplatky směřovaly k lékařům. Měli přednostně předepisovat léky konkrétních farmaceutických společností. Celkem byly předány úplatky zhruba za 12 milionů korun. Původně bylo v kauze stíháno 200 lidí, z toho 151 lékařů.
Krkoška podle obžaloby prostřednictvím podřízených zástupců předal přes 800 tisíc korun. K trestné činnosti se ve čtvrtek u soudu doznal. Žalobce mu nejprve navrhoval uložit podmíněný trest, po uznání viny návrh zmírnil na trest peněžitý ve výši minimálně 250 tisíc korun.
Hejtman podle předsedy senátu Milana Rossiho věděl, jakým způsobem systém ve firmě pracuje, a znal všechny souvislosti. „Svým způsobem života ale od té doby projevil empatii, sociální cítění i smysl pro spravedlnost,“ prohlásil soudce. Soud proto podle něj neměl důvod ukládat vyšší trest.
Krkoška je od roku 2016 zastupitelem Moravskoslezského kraje. Ve funkci hejtmana loni v červnu nahradil Iva Vondráka (zvolen za ANO). V písemném vyjádření médiím Krkoška dříve sdělil, že soudní líčení nemá nic společného s jeho aktuálním působením v politice.