Hejtman Zimola obvinil Jančuru z vydírání. Podá na něj trestní oznámení

Podnikatel v dopravě Radim Jančura (ČTK)

Podnikatel v dopravě Radim Jančura | FOTO: ČTK

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) podá trestní oznámení na majitele Student Agency Radima Jančuru. Zimola tvrdí, že jej Jančura vydíral a pomlouval kvůli pokračování provozu autobusů na trati Praha – České Budějovice – Český Krumlov. Hejtman uvedl, že na něj Jančura vyvíjel tlak kvůli tomu, aby se Jihočeský kraj pokusil ovlivnit licenci pro provoz takzvaných žlutých autobusů. Podle Zimoly však oprávnění pro tuto trasu může vydávat jen pražský magistrát. Hejtman to sdělil na tiskové konferenci.

Jančura je podle svých slov rád, že se bude případ prodloužení licence více řešit a Zimolovi oponuje, že jako hejtman má zásadní vliv na udělení či neudělení licence.

Majitel Student Agency se údajně na Zimolu obrátil před několika dny textovou zprávou. „Uvedl, že mu náš odbor dopravy nechce přepravu povolit. Dle zmíněného odboru licenci pro tuto trasu, protože začíná v Praze, vydává pražský magistrát jako příslušný pověřený dopravní úřad a jihočeský krajský úřad se k této licenci v rámci přeneseného výkonu státní správy vyjadřuje pouze formou stanoviska,“ uvedl Zimola.

Eric Drooker

Jančura pak podle něj reagoval pohrůžkou, že proti jihočeskému hejtmanovi zahájí kampaň a formou letáků ji skutečně spustil. Zimolu to vedlo k tomu, aby podal na Jančuru trestní oznámení.

Jihočeský kraj zaslal na pražský magistrát zamítavé stanovisko k provozu společnosti Student Agency na trati Praha – České Budějovice – Český Krumlov. „Na stejné lince kraj posílil spoje, které na rozdíl od žlutých autobusů dopravně obslouží cely spádový region. To znamená, že svezou i cestující z menších sídel a obcí. Naším zájmem je poskytovat veřejnou službu všem cestujícím. Žluté autobusy lidi do práce a k lékaři nedovezou,“ uvedl Zimola.

Podle Jančury jde o politické rozhodnutí Jihočeského kraje, kde jaký dopravce bude jezdit. „Radní musejí zhodnotit, co je pro lidi v kraji výhodné. Oni svým rozhodnutím zajišťují dopravní obslužnost. Mají na udělení či neudělení licence právo, ale musí tak postupovat vůči všem stejně. A musí zhodnotit, jestli je pro lidi výhodnější jezdit s námi z Krumlova do Budějovic za 35 minut, nebo je chtějí nahnat do linkového autobusu, který jede 50 minut,“ poznamenal Jančura.

Míní, že jeho linky mají význam i pro turistický ruch. „Cizinci, kteří jedou z Prahy do Krumlova, si udělají ještě zastávku v Budějovicích,“ uvedl Jančura.

Radim Jančura (ČTK)

Radim Jančura byl v minulosti nadšeným podporovatelem a obdivovatelem nynějšího vicepremiéra, ministra financí a oligarchy Andreje Babiše. Otevřenou podporu Babišovi formálně ukončil letos na jaře po eskalaci kauzy čerpání evropských dotací na výstavbu Babišovy luxusní venkovské rezidence Čapí hnízdo. Je nicméně také členem správní rady Nadačního fondu proti korupci miliardáře Karla Janečka, přičemž Janečkův fond je od počátku až dodnes jedním z beranidel Babišova „protikorupčního“ populismu, což se projevuje zejména cílenými útoky na politické oponenty ministra financí, naposledy zejména ve sporu s ČSSD o policejní reorganizaci a Babišův vliv v policii.

Letos v červnu Jančura polepil svoje žluté autobusy podobiznami sociálnědemokratického ministra vnitra Milana Chovance s nápisy „Langer II“ a „ČSSD ve stopách ODS“ a s výzvou, aby lidé Chovancovi a premiéru Bohuslavu Sobotkovi volali a psali své stížnosti na policejní reorganizaci, přičemž na této „reklamě“ neopomněl uvést mobilní telefonní čísla obou politiků. Naposledy pak Jančura před několika dny vylepil v Brně a okolí plakáty jihomoravského hejtmana Michala Haška z ČSSD s nápisem „Kdo lže, ten krade“. Je zjevné, že na ČSSD má Jančura mimořádně spadeno. Stejně jako Andrej Babiš. S největší chutí označuje Jančura za korupčníky ty, kteří nepodporují či se dokonce staví proti jeho byznysu.

Karel Janeček (ČTK)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]