To je skutečně nemilé. Tedy pro hejtmanku Středočeského kraje Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO). Její úřad si to nějak nepohlídal a usvědčil svou šéfku ze lži. Jak k odhalení došlo? Kraj na internetu zveřejnil trestní oznámení, které podala hejtmanka kvůli kritice, že kraj nezajistil pro své záchranáře potřebnou ochranu proti koronaviru. A píše se to tam jinak, než tvrdila.
Ještě před týdnem Jermanová vyhlašovala: „Musím vyjádřit lítost, jakým způsobem dopadá tato kauza na záchranářku Brožovou.“ Zřejmě je hejtmanka rozpolcená osobnost, když předtím sama na Brožovou podala trestní oznámení. Záchranářka napsala Jermanové otevřený dopis, kde uvedla, že v době rozjezdu nákazy koronavirem nemají pracovníci středočeské záchranky potřebný počet roušek a respirátorů.
Pokorná Jermanová pak podala trestní oznámení. Situace začala být po zveřejnění kauzy pochopitelně velmi trapná, a tak se spustil obvyklý tanec. Vysvětlovalo se. Jermanová vykládala, že trestní oznámení mířilo na noviny Náš region. Také, že kdyby byla na podporu záchranářky petice, tak ji sama podepíše. Prostě komedie.
Jak upozornil server Seznam Zprávy, nemluvila pravdu.
„Středočeský kraj totiž zveřejnil na webu text trestního oznámení s datem 19. března. Přímo se v něm píše o Veronice Brožové a o vydavatelství regionálních novin jako původcích nepravdivých informací. ‚Rozšířili nepravdivou poplašnou zprávu, která je způsobilá vyvolat nebezpečí vážného ohrožení alespoň části obyvatel Středočeského kraje, případně též ostatních regionů České republiky,‘ napsala státnímu zastupitelství Jaroslava Pokorná Jermanová.“
Ony „uvedené osoby“ se prý mohly dopustit šíření poplašné zprávy podle § 357 odstavec 1 trestního zákoníku. Za to by mohly být až dva roky za mřížemi.
Jermanová má různých zádrhelů na svém kontě už docela hodně. V roce 2017 se zjistilo, že kancelář hejtmanky najímala několik desítek externistů, kterým se platily desetitisíce korun měsíčně za podivné služby. Zvláště zaujaly úkoly jako „sledování aktuálního dění a poskytování zpětné vazby“, „analýza hudebních festivalů“, „přehled vánočních zvyků“ nebo „monitoring činnosti ostatních krajů“. Krajský úřad nechtěl zveřejnit jména externistů a uvedl, že analýzy objednal v souladu se zákonem. Internetový portál Seznam Zprávy v roce 2018 odhalil, že Jermanová přenechala svůj služební vůz Škoda Superb manželovi, který s ním podnikal soukromé jízdy. Reakce hejtmanky na podobná odhalení bývají značně arogantní.
Transparency International podala v srpnu 2018 oznámení o podezření ze spáchání přestupku k Městskému úřadu v Černošicích. Nevládní organizace soudí, že premiér Andrej Babiš, spolustraník Jermanové, porušuje zákon tím, že nadále ovládá Agrofert. To ovšem jako člen vlády nesmí. TI vyšla z toho, že na Slovensku je Babiš veden u koncernu Agrofert jako obmyšlený neboli „konečný užívaťel výhod“. Kromě toho na činnost svěřenského fondu dohlíží jeho manželka Monika Babišová.
Černošický městský úřad v lednu 2019 Babišovi uložil za přestupek proti zákonu o střetu zájmů pokutu 200 tisíc korun. Babiš se odvolal. Krajský úřad vedený Jermanovou ale rozhodnutí z Černošic zrušil. Předtím ovšem došlo náhle k podivuhodné reorganizaci příslušných úseků úřadu. Podle Babiše bylo rozhodnutí z Černošic zpolitizované, zatímco rozhodnutí úřadu vedeného jeho spolustranicí nikoli. Pozoruhodné.
Je potřeba k tomu něco dodávat? Pokorná Jermanová měla ve funkci skončit už dávno. Bude zajímavé sledovat, jestli se pod ní zhroutí židle aspoň teď, když se pro Andreje Babiše může tato papaláška stát přítěží.