Hele, putinovci, už stojíte frontu na vakcínu? Dokažte svou víru!

YouTube/Kremlin.ru

Vladimir Putin na návštěvě nemocnice, kde jsou moskevští pacienti s koronavirem | FOTO: YouTube/Kremlin.ru

Nassim Nicholas Taleb napsal knihu, která se jmenuje Na vlastní kůži. Tam se mimo jiné dočteme, že když vám někdo slibuje, že pro vás zařídí nějaké dobro (a on z toho bude mít taky nějaké dobro), je třeba se podívat, jestli náhodou potíže v případě neúspěchu nedopadnou jen na vás. To je dobré si teď připomenout, když se ruské úřady zase jednou rozhodly páchat dobro na svých lidech.

Ruské ministerstvo zdravotnictví teď schválilo první očkovací látku na světě proti nemoci COVID-19. Oznámil to v úterý prezident Vladimir Putin a tvrdí, že vakcínu na sobě už vyzkoušela i jedna z jeho dcer. Látku vyvinul Ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji.

Pavel Hofman

Tak máme aspoň první výsledek. Veřejně se opět potvrdilo, že Putin má dcery. O tom se nějak nemluví, byť se to ví. Jedna se tedy nechala prý očkovat. Tomu můžeme věřit a nemusíme.

Problém je v tom, že v Rusku byla vakcína vyvinuta podezřele rychle. Nejde o to, že by to teoreticky nešlo, ale že prostě není možné ji standardně otestovat. Odborníci v samotném Rusku už se taky ozvali. V dopise, který zaslala Asociace organizací pro klinický výzkum ruskému ministrovi zdravotnictví Michailu Muraškovi, se píše, že státní registrace vakcíny by měla být odložena do úspěšného dokončení třetí fáze klinických studií. Dokument podepsaný výkonnou ředitelkou AOKI Světlanou Zavidovou uvádí, že na testech vakcíny vyvinuté Národním výzkumným střediskem pro epidemiologii a mikrobiologii se zúčastnilo méně než sto lidí. Během třetí fáze testování léku se obvykle testují tisíce lidí. Testuje se nejen účinnost vakcíny, ale také její bezpečnost pro osoby se sníženou imunitou, s průvodními onemocněními. Vývojáři sami prohlašují, že chtějí nejprve očkovat seniory, kteří přitom patří do rizikové skupiny pro COVID-19. Mají totiž často řadu průvodních onemocnění a mnohdy oslabenou imunitu.

Takže se jedná v duchu hesla „zase o krok před nimi“. No a v duchu zásady „nasadit vlastní kůži“ by se teď měli čeští putinovci hrnout do front, aby se Sputnikem V, jak se ten zázrak jmenuje, nechali očkovat mezi prvními. Ukažte se, všeslovanští hrdinové!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner