Bývalá Babišova ministryně spravedlnosti a poslankyně za jeho hnutí ANO právnička Helena Válková je zřejmě ve svých znalostech situace krok napřed, a to jak před českými vyšetřovateli a státními zástupci, tak i před právníky Evropské komise. V rozhovoru pro DVTV uvádí, že trestní stíhání premiéra Andreje Babiše kvůli dotačnímu podvodu bude zastaveno a jeho konflikt zájmů kvůli dotacím pro Agrofert není vůbec tak jasný, jak se někomu zdá. Prohlašuje přitom, že zná skutečnosti, které nemůže sdělit, ale opravňují ji k takovému úsudku, který pro ni hraničí s jistotou.

Válková uvádí:

„Vím některé skutečnosti, které jsem se dozvěděla v souvislosti s výkonem své profese právničky, ale jsem vázána mlčenlivostí.“  Podle ní se nedá jasně říct, zda je Andrej Babiš ve střetu zájmů, a ona se domnívá, že není. „Pan premiér na to má jasný názor už teď, já bych si jako právník počkala,“ sděluje Válková. Podle ní na Andreje Babiše neustále útočí média, ale ona si nemyslí, že je terčem nějakého plánovaného útoku ze strany institucí.

Jestli má ohledně kauzy Čapího hnízda pravdu, tak to opravdu není důvod ke klidu. Vzhledem k průzračnosti tohoto dotačního podvodu by to znamenalo, že systém, na němž stojí právní stát, selhal pod tíhou Babišovy moci.

Doktorka Válková je pozoruhodná žena. Byla totiž své funkce Babišem zbavena intrikou, do které byly zapojeny Babišovy Lidové noviny. Ty napsaly, že se pod ní houpe židle, a když chtěla po Babišovi, aby v Lidových novinách takové články zastavil, tak jí Babiš sdělil, že má špatný mediální obraz a že by měla odejít. Válková tehdy ani na vteřinu nepochybovala, že ministr financí a její stranický šéf provozuje aktivně noviny. Jen si naivně myslela, že se za ni před svými vlastními zaměstnanci postaví. Nepochopila, že ji  vlastní strana chce odstřelit.

Babiš jí tehdy vyčítal, že není dost rázná, protože si zřejmě myslel, že ministr spravedlnosti má moc zatýkat lidi.

Tato příhoda Válkové nebrání, aby se se psí loajalitou donekonečna zastávala svého pána a vládce, který jí v minulosti namydlil schody.

Je to hrozný pohled. Vysvětlitelné je to jenom tím, že tato „strážkyně práva“ dokázala být loajální ke komunistickému režimu. Není mezi právníky zdaleka jediná.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora