Herce Ustinova napadli gardisté, ale odsouzen byl on. Teď je propuštěn

Meduza.io

Vteřina předtím, než se několik mužů v přilbách a s obušky vrhne na herce Ustinova. | FOTO: Meduza.io

Soudkyně Městského soudu v Moskvě Julia Manerkina v pátek rozhodla o propuštění herce Pavla Ustinova, a to na základě žádosti okresní advokátní kanceláře.

Městský soud v Moskvě nařídil propustit Ustinova na kauci a vyhověl tak žádosti státních zástupců podané předchozí večer. Prokurátoři stále věří, že je vinen, ale požádali soud, aby změnil konečný rozsudek a potrestal ho méně přísně.

Ustinov je jedním z několika lidí uvězněných na tři až čtyři roky za řadu politických protestů, které vzplály letos v létě, když byli opoziční kandidáti vyloučeni z účasti na místních volbách v Moskvě.

Herec byl pak odsouzen na 3,5 roku vězení za údajné zranění národního gardisty, ke kterému prý došlo, když byl Ustinov zatýkán v den protestu 3. srpna. Prokuratura pro něj žádala trest šesti let vězení. Ustinovovo odvolání se bude konat 26. září.

Okresní soud v Moskvě odsoudil Ustinova za provolávání sloganů a vzdorování zatčení při demonstraci 3. srpna, ale videozáznamy ukazují, že se protestu neúčastnil a pouze klopýtl, když do něj bez varování vrazila skupina vojáků Národní gardy.

Na podporu Ustinova vystoupilo mnoho ruských herců, hudebníků, televizních osobností, a dokonce i šéf Generální rady Sjednoceného Ruska Andrej Turčak. Hlavní editoři a vydavatelé tří hlavních nezávislých zpravodajských center – Echo Moskvy, Novaja Gazeta a Dožď – žádali moskevský soud, aby přehodnotil rozsudek nad Ustinovem. Petice na jeho osvobození získala více než 145.000 podpisů.

Údajnou obětí seržant Alexander Ljagin který byl u toho, když jeho jednotka zatkla Ustinova: „Stál tam s telefonem v ruce, ano, ale zpíval urážky státních úředníků. Byl aktivním účastníkem,“ tvrdil Ljagin soudu. Video záběry Ustinovova zatčení však ukazují, že byl zatčen téměř v absolutním tichu a neřekl ani slovo. Je zcela zjevné, že muži v přilbách a s obušky si vyhlédli náhodně jdoucího muže. I kdyby něco říkal nebo zpíval, nemohli to slyšet a také video nic takového nezachycuje.

(Zdroj: Meduza.io)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner