Herec Jackie Chan vstoupil do Komunistické strany Číny

Herec Jackie Chan. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0)

Herec Jackie Chan. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0

Hollywoodský herec Jackie Chan, který v současné době působí v Hongkongu, nedávno překvapivě vyjádřil svůj zájem vstoupit do Komunistické strany Číny (KS Číny).

Jak píše web MSN.com, rozhodnutí o vstupu do strany přišlo poté, co Jackie Chan při mnoha příležitostech čelil kritice kvůli své podpoře strany a její politiky. Podpořil také zásahy Pekingu proti prodemokratickým protestům v bývalé britské kolonii.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Sedmašedesátiletý herec svůj zájem o politiku odhalil na jedné z akcí. Té se zúčastnili také zasvěcení představitelé čínského filmu, kteří promluvili a podělili se o své názory týkající se hlavního projevu proneseného 1. července prezidentem Si Ťin-pchingem na oslavách 100. výročí založení strany.

Jackie Chan, který je rovněž místopředsedou Čínské filmové asociace, vysvětloval svůj zájem o vstup do komunistické strany. Podle čínského státního deníku Global Times řekl: „Vidím velikost čínské komunistické strany. To, co říká a co slibuje, splní ne za 100 let, ale jen za několik desetiletí. Chci se stát členem Komunistické strany Číny.

Chan je již léta příznivcem Číny a působil jako člen Čínské lidové politické poradní konference, poradního orgánu odborníků nominovaných stranou.

Pro vstup do strany musí být žadatel schválen komunistickou stranou. V roce 2014 byly přijaty pouze dva miliony žádostí z přibližně 22 milionů žadatelů. Přijatí členové pak stráví rok jako členové ve zkušební lhůtě.
 
Na rozdíl od minulosti, kdy byl kladen důraz na ideologická kritéria uchazečů, klade současná čínská komunistická strana důraz na technickou a vzdělanostní kvalifikaci. Aby se uchazeč mohl stát členem na zkoušku, musí složit přísahu před stranickou vlajkou. Za pozorování a vzdělávání zkušebních členů odpovídá příslušná stranická organizace. Kandidáti mají podobné povinnosti jako řádní členové, s tou výjimkou, že nemohou hlasovat ve stranických volbách ani v nich kandidovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]