Herec Vladimír Škultéty, který ztvárnil Čočkina v úspěšném televizním seriálu Most!, podpořil druhou fázi akce „stydím se za svého premiéra“, v níž se lidé na plachtách distancují od Andreje Babiše. V rozhovoru pro deník Forum24 vysvětluje svůj veřejný distanc od současného premiéra a také přibližuje situaci umělce v době Babišem manipulovaných médií.

Proč jste se k akci přidal?
Napadlo mě, že je potřeba se vyjádřit k aktuální politické situaci, už jen proto, že nechci mít za deset let špatný pocit z toho, že jsem mlčel. Andrej Babiš je zodpovědný za devastaci orné půdy v České republice a celou řadu ekologických problémů. To mi připadá jako ještě větší průšvih než škody, které páchá na české společnosti.

Nejde o jedinou akci, kde se mj. i herci a zpěváci vymezují vůči Andreji Babišovi. Od premiéra se distancovali i na vyhlašování cen Anděl, případně i na podiích festivalů. Jak to vnímáte?

Jakoukoliv příležitost veřejně vyjádřit svůj názor na současné dění je dobré využít. A ty se naskytnou – chystá se Český lev, a já předpokládám, že i tam se možná něco takového objeví. Kdybych měl vystoupit na podobné mediálně silné události, také bych zvažoval, jak ten prostor využít. Je to o to důležitější, že je teď mediální prostor podivně rozparcelovaný. Média často patří Babišovi nebo podobně uvažujícím magnátům a ve velké míře šíří strach, nenávist a propagandu. Naproti tomu médium nezávislé na politicích, které zveřejňuje společensky relevantní fakta nebo z nich vycházející komentáře, a přitom má velký dosah, aby člověk pohledal.

Česká televize
Postava Čočkina se v seriálu Most! pohybovala na skládce anebo seděla v hospodě Severka.

Vymezit se vůči premiéru Babišovi zároveň znamená rozmyslet si, kam až s tím distancem zajít…

Speciálně pro umělce, muzikanty a herce, kteří se – z podstaty své profese – musejí objevovat v médiích buď v postavách, které představují, anebo i sami za sebe, je to velice složitá situace. Sám mám ještě jinou obživu a žádostí o rozhovor až tolik nedostávám. Hercům a zpěvákům odkázaným na jejich profesi ovšem v tomhle ohledu nezávidím.

Jiří Macháček s kapelou MiG 21 podpořil Tomáše Kluse v rozhodnutí nehrát na festivalech sponzorovaných Agrofertem. Následně pak zvažoval, zda by dal rozhovor časopisu z Babišova vydavatelství, kam už spadají třeba i tituly z domu Bauer Media, který už také koupil. Jak důsledný chcete být vy? A otázka nemá vyznít, že dát někde rozhovor by to bylo nutně špatně. 

Jasně… Byl jsem od České televize pozvaný na festival Colours of Ostrava, kde jsme propagovali seriál Most!. Musím říct, že naprosto rozumím všem, kteří se rozhodli, že tam nadále nebudou vystupovat, případně nebudou dávat rozhovory Babišovým médiím. To, jak vypadá festival Colours of Ostrava – a teď pomíjím žánrovou různorodost i přínos pro ostravskou komunitu –, je jednoduše oslava Agrofertu a dalších obrovských firem znečišťujících ovzduší jako třeba Arcelor Mittal. Je to opravdu úplně zvrácená akce a je dobře, že na to Tomáš Klus upozornil a že se vede debata, kterou zahájil.

Jinak ale hereckým a zpěváckým kolegům nezazlívám, pokud ten bojkot nedrží a nadále dávají rozhovory všem možným médiím, protože je to součást jejich práce. Dát rozhovor časopisu, který primárně neřeší politiku, je přece jen jiná situace a nebral bych to jako alibismus. Sám bych to ale neudělal. Speciálně Mafře rozhovory dávat nebudu. Mf Dnes, iDnes a Lidové noviny jsou média, která bohužel tu Babišovu propagandu „jedou“, a jsou součástí jeho politického boje, jeho mocenským nástrojem. Pro to bych žaludek neměl.

Vlastní plachtu „Stydím se za svého premiéra“ si můžete objednat zde.

Revue Forum Banner