Herečka Anne Hathaway se omluvila, že zesměšňuje postižené

Eric Drooker

Nová verze známého snímku Čarodějky vzbuzuje rozruch ihned po svém uvedení. Ne však proto, že by se filmoví fanoušci hádali o jeho kvalitě, nýbrž z toho důvodu, že si tvůrci údajně utahují ze zdravotně postižených lidí. Představitelky hlavní role Anne Hathaway se kritika dotkla tolik, že se veřejně omluvila.

Remake filmu z roku 1990, který je adaptací knihy Roalda Dahla, doplácí na současný trend, pitvat veškeré umění, zda neuráží nějakou skupinu lidí. U Čarodějek se takový “problém” našel. Konkrétně si ho všimla paralympijská plavkyně Amy Marrenová. 

repro youtube.com
Anne Hathaway ve filmu Čarodějky. (repro youtube.com)

Ta na svém instagramovém účtu upozornila na to, že postižení rukou, zvané ektrodaktylie, zesměšňuje Hathaway tím, že má jako čarodějnice pouhé tři prsty. Marrenová se bojí, aby se kvůli tomu děti lidí s postižením rukou nebály. Podle plavkyně ani Dahl ve své knize nepíše nic o tom, že by čarodějnice neměla mít stejný počet prstů, jako obyčejný smrtelník.

Kritika se začala šířit a postupně vznikl hashtag #notawitch (nejsem čarodějnice). Vlnu odporu ke svému novému filmu zaregistrovala i představitelka hlavní role. Kdo by však čekal, že Hathaway bude bránit tvůrce a vysvětlí, že se nejedná o zesměšňování, musel být překvapen.

Herečka se totiž omluvila. „Mrzí mě to. Nedošlo mi, že bych se mohla někoho dotknout. Pokud bych si to uvědomila, nestalo by se to. Opravdu věřím v inkluzi a nenávidím krutost. Dlužím vám omluvu za bolest, kterou jsem vám způsobila,“ napsala držitelka Oscara za vedlejší roli v Bídnících na sociální síť.

Pokud by se tedy Čarodějky nestaly úspěšnými, což podle současného hodnocení na mezinárodní filmové databázi IMDB (5,4/10) nevypadá, bude si je pár lidí pamatovat alespoň podle sporu, který kolem nich vznikl. Pro někoho nepodstatný, pro jiné důležitý detail ukázal, na co všechno si filmoví tvůrci musí dávat pozor.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články