Herecké nebe si vzalo další legendu. Zemřel Josef Somr

Josef Somr (Matěj Baťha / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Josef Somr | FOTO: Matěj Baťha / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Poslední dvě desítky let trápily populárního herce zdravotní obtíže. Přesto Josef Somr nikdy nedával znát, že by mu bylo zle, nemohl natáčet nebo předvést perfektní výkon v divadle. Zesnulého dvojnásobného držitele Ceny Thálie si budou diváci pamatovat z Ostře sledovaných vlaků, série o Básnících či jako Serváce ze Tří veteránů.

Oblíbený herec se narodil v moravské obci Vracov u Kyjova jako prostřední ze tří bratrů. Otec pracoval i na dráze, kde to malého Josefa velmi zaujalo. Postupem času tak neexistovalo žádné místo, které by u dráhy neznal. Posléze se to hodilo, když natáčel Ostře sledované vlaky.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Místo drážní kariéry si Josef tak vlastně náhodou zvolil studium na brněnské JAMU. „Podle svých slov býval v dětství značně nesmělý, přesto v drobných rolích vystupoval s místními ochotníky a tato zkušenost se mu na škole hodila. V průběhu studia přišel herectví na chuť a rychle doháněl vzdělání – zajímal se o hudbu a literaturu. V roce 1956 studium dokončil a odešel do svého prvního angažmá v Českém Těšíně. Po dvou letech se vrátil do Brna a další tři roky působil v Divadle bratří Mrštíků. Následující čtyři roky odehrál na jevišti divadla v Pardubicích,“ uvádí web ČSFD.cz.

Nadějného herce si všimla režisérská dvojka Kadár & Klos. Přidělili mu epizodní roli lékaře v psychologickém dramatu OBŽALOVANÝ. Talent Josefa Somra zaujal režiséra Jana Kačera, a tak v roce 1965 herec získal angažmá v právě zakládaném Činoherním klubu. O rok později si ho režisér Menzel vybral do role železničáře ve svém oscarovém snímku OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY. Úspěch filmu znamenal průnik mezi hereckou elitu. V následujících 35 letech byl Somr pokládán za jednoho z nejlepších psychologických herců v našem teritoriu, se schopností zahrát komplikované, vnitřními rozpory rozdírané charaktery. Jeho specialitou byli nejrůznější slaboši, intrikáni a hochštapleři, obecně nesympatické postavy. Vinou těchto rolí Somr obvykle nefiguroval v popředí žebříčků divácké popularity, uvádí Československá Filmová Databáze.

Kniha Návrat ze SSSR a Popraveni "Návratu ze SSSR" (FORUM 24)

Mezi nejznámější filmy, v nichž si Josef Somr zahrál, patří například: Léto s kovbojem, Tajemství ocelového města, Což takhle dát si špenát, Božská Emma, Pozor, vizita!, Tři veteráni, Tažní ptáci, Slavnosti sněženek, Fešák Hubert, Dobří holubi se vracejí, Hřbitov pro cizince, Vše pro firmu či Anděl Páně.

Příležitostně se Somr objevoval i v dabingu. Například Lex Luthor s tváří Gene Hackmana z prvních dvou dílů Supermana je však nezapomenutelný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články