Herman: Památková péče není přes zamítnutí nové normy ohrožena

Daniel Herman (ČTK)

Daniel Herman | FOTO: ČTK

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) považuje dnešní zamítnutí nového památkového zákona v poslanecké sněmovně za podraz, který ho překvapil. Památková péče mohla být díky nové normě kvalitnější, ohrožena ale není, i když bude muset nadále fungovat podle třicet let staré a mnohokrát novelizované normy, řekl Herman po hlasování poslanců novinářům.

„Je to pro mě překvapení, je to vítězství lobbismu a politikaření,“ komentoval Herman zamítnutí návrhu. Ministerstvo kultury podle něj bylo připravené podpořit i některé pozměňovací návrhy, s kterými přišli opoziční poslanci z TOP 09, ODS a Úsvitu. „Ale památková péče ohrožena není, to je důležité vědět,“ dodal ministr.

Pro zamítnutí hlasovala řada členů ČSSD a i někteří poslanci ANO. „ČSSD je v tuto chvíli velice rozdělená atomizovaná strana. Vidíte to i na hlasování, že část ČSSD hlasovala pro zákon a část proti,“ konstatoval Herman. Nechtěl ale hovořit o narušení koaliční spolupráce. „Takto silná slova bych nevolil, každopádně je to podraz, ale není první ani poslední,“ řekl.

Památková péče bude podle Hermana dál fungovat, přišla však o možnost být kvalitnější. „Stávající zákon je třicet let starý, mnohokrát novelizovaný, ale pojede se prostě podle něj dál. Nový památkový zákon by věci usnadnil, byl by transparentnější, byla by to moderní norma 21. století, takto tu máme starou komunistickou normu z osmdesátých let,“ řekl.

Zákon měl podle ministerstva kultury zefektivnit a zprůhlednit péči o památkový fond. Vystupovalo ale proti němu mnoho kritiků z odborných kruhů. Ve sněmovně se k předloze sešly desítky pozměňovacích návrhů.

Opoziční ODS po zamítnutí návrhu zákona označila normu za nepřipravenou. „Je ostudné, s jak amatérským návrhem pan ministr před poslance dnes předstoupil a jak neschopnost současné vlády ohrozila ochranu našeho kulturního dědictví,“ uvedl v tiskovém prohlášení poslanec Simeon Karamazov. „Výsledek hlasování také ukazuje na faktickou neexistenci vládní koalice, která není schopna prosadit ani vládní návrh zákona,“ doplnil.

Zamítnutí zákona uvítal předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Ministr kultury prosazoval zcela nekulturní zákon o památkové péči. Sněmovna ho po zásluze zamítla,“ napsal na Twitteru. Hermana označil za neschopného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]