Éra Angely Merkelové se nachýlila. Její možní nástupci jsou konzervativnější

Angela Merkelová, německá kancléřka (ceskatelevize.cz)

Angela Merkelová, německá kancléřka | FOTO: ceskatelevize.cz

V dějinách Evropy nastává historická chvíle. Po osmnácti letech končí vláda Angely Merkelové v čele německých křesťanských demokratů. Tím se přiblížila i doba, kdy bude mít Spolková republika nového spolkového kancléře.

Křesťansko-demokratická strana (CDU) je klíčovou vedoucí silou, která se od časů Konráda Adenauera, přes Helmutha Kohla až k Angele Merkelové v Německu významně zasloužila o silnou demokracii, ekonomický zázrak a euroatlantickou orientaci. Dnes je Německo faktickým pilířem jak evropského projektu, tak fungující ekonomiky a bohatství Evropy. Za tímto fascinujícím výkonem byly přitom ideály a myšlenky liberální formy konzervatismu a sociálně-tržní ekonomiky, jak svému systému Němci rádi říkají.

Současná móda zpochybňování tradičních stran se sice dotýká i Německa a tak slyšíme omílat, jak Merkelová dovedla CDU téměř ke krachu. Kdyby takovou téměř třicetiprocentní podporu, jakou má stále CDU, měla u nás opět ODS, byla by i Česká republika dnes fungující demokracií a nikoli parodií na stát. Německý stranicko-politický systém se sice zachvěl po dramatickém sestupu sociálních demokratů (SPD) i zhoršujícím se výsledku stále nejsilnější CDU a obecně se tu sleduje stále ještě mírný růst nahnědlé Alternativy pro Německo (AFD). V porovnání s dezolátním stavem české politické scény by nám ale mohla německá struktura politických stran stále sloužit jako návod, jak slušně žít v pluralitě demokratických stran. Češi v tomto ohledu bohužel bloudí v temnotách nepolitické politiky a nepochopení základních principů řízení svých věcí.

Je rovněž módou zpochybňovat kvality Angely Merkelové. Toto kdysi nevděčné Kohlovo dítě se po všeobecném podceňování stalo faktickou královnou Evropy. Merkelová přežila finanční i migrační krizi způsobem, jaký nemá obdoby. I po svém krajně kontroverzním otevření německých hranic přívalu utečenců znovu vyhrála volby. Nyní ale po sérii zemských voleb, v nichž i CDU a bavorské CSU dochází dech, uvolňuje místo novému vedení. A jak vládla, tak i odejde. Důstojně jako královna.

Merkelová zjevně překročila v migrační krizi únosnou míru zátěže, jakou je možné naložit i velice bohaté společnosti. Zároveň ale vedla politiku lidskou a pevnou zároveň, na jakou by se u nás nikdo nevzmohl. Především za ní ale zůstanou léta fungujícího motoru německé ekonomiky a relativně pevného postoje k agresivnímu Rusku.

Po osmnácti letech se nelze divit, že její vláda už přinášela i frustraci z neměnných přístupů a obavy před oslabováním. Černou skvrnou na této cestě je nepochybně i brexit, jemuž mohli evropští lídři předejít, kdyby měli více ohledů na různost mentality britských voličů.

Kam se posune Německo?

Kdo přichází do čela CDU? Zdá se, že boj se odehraje mezi generální tajemnicí CDU a Merkelové favoritkou Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, jíž se říká zjednodušeně AKK, a byznysmenem a bývalým šéfem parlamentní frakce CDU-CSU a také europoslancem Friedrich Merzem.

Oba představují pro CDU o chlup konzervativnější linii, což je pro budoucnost Německa dobré. Merkelová byla totiž často v podezření, že si při svém cíleně středovém vystupování občas umí vypůjčit i řešení od sociálních demokratů a dokonce i zelených. Tím pak přispěla k dojmu vládnoucího mainstreamu postojů, který poškodil pluralitní ovzduší společnosti. Škoda jen, že se nám o německém mainstreamu postojů a hodnot může jen zdát.

Oba, jak AKK tak Merz, také představují jasně evropský směr německé politiky, což je pro nás zásadní zpráva.

Milionář Merz se poněkud stydí ke svým milionům přiznat, ale jinak je jasný představitel vysokého byznysu. Nemá velké pochopení pro multikulturalismus a otevřeně varuje před přílišným rozdáváním práva na azyl.

Oproti němu AKK podporovala Merkelovou v migrační politice, ale i ona mluví o nutnosti přitvrdit. Zajímavý je její vztah k diskuzi o manželství homosexuálů, které je pro ni nepřijatelné. Dokonce se vyjádřila, že takové experiementy v překračování zažitých norem mohou vést k manželství člověka se zvířetem. Narozdíl od Merkelové více vyzdvihuje křesťanský charakter CDU. AKK je také odpůrkyní politiky Vladimíra Putina.

V každém případě bude ale zajímavé sledovat, jak se německá politika bude dále vyvíjet. Je to zcela zásadní i pro nás a naši budoucnost.

Život a politickou kariéru Angely Merkelové mapuje vynikající kniha novináře Matthew Qvortrupa, kterou můžete zakoupit na knižním e-shopu FORUM

CDU
Annegret Kramp-Karrenbauerová, politoložka a právnička, podporovatelka Merkelové a odpůrkyně Ruska
wikipedia
Friedrich Merz, právník a byznysmen, který nemá moc rád multikulturalismus 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]