Historický milník mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty: normalizace vztahů

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (ČTK)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | FOTO: ČTK

Izrael a Spojené arabské emiráty (SAE) ve čtvrtek souhlasily s plnou normalizací vztahů. Dohodu mezi zeměmi zprostředkovala Trumpova administrativa.

Podle společného prohlášení se na dohodě domluvili americký prezident Donald Trump, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a korunní princ SAE šejk Muhammad bin Zajíd.

„Tento historický průlom diplomacie posílí mír na Středním východě a je potvrzením silné diplomacie a vize tří lídrů a odvahou SAE a Izraele vydat se po nové cestě, která odemkne obrovský potenciál regionu,“ píše se v prohlášení.

Delegace obou východních zemí mají v plánu se v příštích týdnech setkat a podepsat bilaterální dohody, mimo jiné o investicích, turismu a přímých letech.

Obě země začnou také okamžitou spolupráci na vývoji vakcíny proti viru KS Číny, který způsobuje nemoc COVID-19.

Trump pro reportéry v Bílém domě řekl: „Toto je skutečně historický moment. Takového pokroku v souvislosti s mírem na Středním východě se dosáhlo naposledy před 25 lety, když byla podepsána mírová dohoda mezi Izraelem a Jordánskem.“

Netanjahu na svém Twitteru poznamenal, že jde o „historický den“.

Trumpova iniciativa „Vize míru“ (Vision for Peace) umožňuje muslimským věřícím pomodlit se v jeruzalémské mešitě al-Aksá a další posvátná místa ve městě budou otevřena pro věřící všech náboženství.

Netanjahu a Muhammad bin Zajíd velmi ocenili amerického prezidenta „za jeho oddanost míru v regionu a za pragmatický a unikátní přístup, kterým dosáhl cíle“, píše se v prohlášení.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S., převzato z webu EpochTimes.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]