Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou, v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren se od roku 1996 nachází expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha. V současné době nabízí ke zhlédnutí přes sedm stovek nejrůznějších historických vozidel – tanků, obrněných, nákladních i osobních vojenských vozidel, ale také děla a kanóny či další vojenskou techniku pocházející z období od roku 1890 až do současnosti. A výlet se dá spojit i s projížďkou slavným Posázavským pacifikem.
Nasednete-li na pražském Hlavním nádraží, ve Vršovicích či v trampy kdysi nejoblíbenější zastávce – v Braníku – do vlaku směr Týnec nad Sázavou, můžete cestou obdivovat přírodu, která za první republiky učarovala trampům natolik, že zde vzniklo nespočet osad a místa dostávala pojmenování podle zvyklostí „Divokého západu“ – a tak je tu Údolí ticha, Údolí slunce, Údolí temna, osady Toronto, Goward, Terezie, Kadjak, Ajax a mnoho dalších.
Asi za hodinu dorazíte do Krhanic, odkud se přes most přes Sázavu asi po 500 metrech dostanete do areálu Vojenského technického muzea v Lešanech. Již samo místo, kde po roce 1996 vzniklo jedinečné muzeum, stojí za prohlédnutí. Má totiž za sebou bohatou historii.
V letech druhé světové války zde nejprve byla vybudována pobočka koncentračního tábora Flossenbürg. Barákový tábor patřil do rozsáhlého výcvikového prostoru zbraní SS („SS-Truppenübungsplatz Beneschau/Böhmen“). Němci jej však zároveň využívali jako kárný tábor pro provinilce z řad Waffen-SS a také jako místo, kde působila SS-Panzergrenadier Schule Kienschlag neboli škola pro pancéřové granátníky. Po skončení války zde byl zajatecký tábor a poté tábor internační, kde byli shromažďováni čeští Němci před odsunem do Německa. Po únorovém převratu v roce 1948 zde komunisté vybudovali tábor nucených prací, který fungoval do léta roku 1949, kdy byla jeho činnost přerušena, neboť zde bylo až do dubna 1950 postupně ubytováno na 4500 řeckých dětí prchajících z domova před občanskou válkou. Od listopadu 1950 pak objekty patřily armádě, která zde umístila 33. protitankovou brigádu, od roku 1968, kdy byla brigáda zrušena, zde sídlil 217. protitankový pluk společně s 362. dělostřeleckým a 9. protiletadlovým plukem. V polovině 80. let tu působil 103. prapor chemické obrany.
V únoru 1995 pak byl objekt přidělen Historickému ústavu Armády ČR a od roku 1996 byly zpřístupněny expozice, které se neustále rozrůstají a nabízejí návštěvníkům neustále nové zajímavé přírůstky z dějin vojenské techniky. A jen tak mimochodem, vstup je zdarma a v době prázdnin je otevřeno každý den od 9.30 do 17.30, kromě pondělí.
Návštěvník se může během několika hodin přenést do vzdálené historie naší armády a na vlastní oči si prohlédnout a v některých případech i osahat techniku, se kterou naši pradědečkové či dědečkové sloužili vlasti.
Sbírku tvoří přes 700 historických vozidel a vojenských prostředků doplněných o další stovky a tisíce exponátů v podobě uniforem, písemných památek, dokumentů a mnoha dalších artefaktů. K vidění jsou nejen samotné exponáty, ale muzeum se snaží přiblížit i dobu, kdy tyto stroje sloužily svým účelům. Nejstarší z vystavovaných exponátů pocházejí z konce 19. století.
Deset hal a několik přístřešků nabízejí i množství skutečných unikátů. Zvláště sbírka československých vojenských dopravních prostředků z let 1918–1939 či kolekce kanónů systému Škoda jsou to, čím se muzeum právem chlubí. Mezi nejcennější exponáty patří hasičský automobil Praga L, jehož podvozek byl vyroben již v roce 1926.
Milovníky druhé světové války pak bezesporu potěší expozice československých sil týkající se bojů v severní Africe, ale i na východní frontě. Od automobilu Bedford MWC 15-cwt, jenž je jedním z mála dochovaných exemplářů tohoto typu vozidla sloužícího na severoafrickém bojišti, se během chvilky můžete přenést doprostřed dioramatu znázorňujícího zimní boje na východní frontě, a to včetně procházky zákopem, doprovázené ohlušujícím lomozem, rámusem a hlukem probíhající bitvy. Nahlédnout tu lze třeba do útrob tanku T-34 či je možné spatřit proslulé „Kaťuše“.
A díky svému věhlasu i v zahraničí se lešanské vojenské technické muzeum stalo prvním muzeem, kam byl Izraelem v roce 2006 darován jeden z nejlepších tanků na světě – obávaná Merkava.
Každoročně, pokud dovolí situace, se poslední srpnovou sobotu v areálu muzea koná Tankový den, kde je možné spatřit značné množství uchovávaných exponátů v pohybu. A to včetně ikonických československých tanků z období před začátkem druhé světové války. A i na zmiňovanou Merkavu vždy dojde… Letošní Tankový den se uskuteční v sobotu 27. srpna, brány se otevírají v 9.30 a program začíná o hodinu později.