Historik Fajt: Zeman nepochopil podklady k profesorskému řízení

repro ČT

Miloš Zeman | FOTO: repro ČT

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt se hodlá bránit proti obstrukcím Miloše Zemana, který znovu odmítl jmenovat historika umění profesorem. Podle Fajta Zeman v odůvodnění, proč ho odmítl jmenovat, vychází z nepravdivých, zavádějících a zmatených údajů. Prezident podle něj není schopen interpretovat podklady, které předložil ke jmenovacímu řízení. Argumenty, kterými se hodlá bránit, budou v chystané žalobě na Hrad.

Fajt dodal, že prezident už opustil „smyšlený příběh“, že si ve funkci ředitele Národní galerie řekl o doplatek k platu formou sponzorského daru. Hrad v novém rozhodnutí tvrdí, že kandidát nesplnil podmínku souhrnné pětileté pedagogické činnosti na vysoké škole. Zpochybnil také některé údaje, které Fajt předložil ke svým publikačním aktivitám. Zeman ale podle Fajta ve skutečnosti nerozumí podkladům, které v roce 2013 dodal k profesorskému řízení.

„Podobně bych mohl pokračovat ve vyvracení dalších dezinterpretací a absurdních smyšlenek, které se porůznu objevovaly a objevují, přičemž prostředí Pražského hradu při nich sehrávalo a sehrává roli iniciátora. Tyto argumenty doložím v chystané žalobě,“ uzavřel Fajt.

Prezident odmítl jmenovat Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory na jaře 2015. Loni mu soud věc vrátil k novému rozhodnutí, které učinil v listopadu a ve čtvrtek zveřejnil celé jeho znění. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima už dříve řekl, že škola si za svým jmenovacím řízením i oběma navrženými docenty stojí a pravděpodobně se znovu obrátí na soud.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner