Historik si vzal metál od Zemana a teď ho prý šikanují. Tvrdí to alespoň Babišovy Lidovky

repro ČT

Michal Macháček | FOTO: repro ČT

Historik Michal Macháček nedostal grant od Akademie věd. Grant, který obvykle dostane pouhá třetina uchazečů. Lidové noviny o tom přinesly článek, ze kterého jasně vyplývá: Na vině je fakt, že si vzal vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Má to ovšem jednu chybičku: Důkazy pro takové tvrzení neexistují.

Macháček, který napsal knihu o komunistickém prezidentovi Gustávu Husákovi, dnes píše dějiny pražské zoo. A je velmi nespokojený s tím, že neobdržel grant, jaký si přál – a svou situaci umně medializuje. „Přímo vám to nikdo neřekne. V komisích ale sedí lidé, kteří byli předtím v poradním sboru Jiřího Drahoše,“ řekl Lidovým novinám.

Přisadil si o prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček, který prohlásil, že se „vracejí totalitní praktiky“. Mluvčí Akademie věd to sice jasně odmítl, celý článek je ale postaven v podstatě pouze na Macháčkových tvrzeních.

Je to velmi zvláštní situace. Lidové noviny nevysvětlují kritéria jmenovaného grantu, nezaměřují se na kvalitu práce historika Macháčka, kterou ovšem nezpochybňuje ani Akademie věd. Prostě se zase jednou někomu hodilo, aby z člověka, který si vzal metál od prezidenta, byl mučedník. A nejvíc se to samozřejmě hodí panu Macháčkovi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner