Historik Stehlík nabídl Okamurovi kurzy historie zdarma. Chce podat pomocnou ruku

Historik Michal Stehlík. (nm.cz)

Historik Michal Stehlík. | FOTO: nm.cz

Je obvyklé, že v mediálních výstupech i příspěvcích na sociálních sítích dělá Tomio Okamura a jeho kolegové z SPD spoustu faktických chyb. Ať už se jedná o výroky významných politiků, pojmy nebo letopočty, je to velká ostuda. Proto se historik z Univerzity Karlovy Michal Stehlík rozhodl zaslat Okamurovi férovou nabídku. Zadarmo naučí poslance Svobody a přímé demokracie něco z naší historie. Pro příště by tak nemuseli vypadat jako diletanti, kteří nejsou schopni si zjistit alespoň správná data a informace.

Celý text dopisu Michala Stehlíka:

Dobrý den, pane Okamuro,

s neskrývanými obavami v kombinaci s narůstajícím údivem sleduji množství odkazů na historické události, procesy a osobnosti, které Vy a Vaše hnutí používáte ve veřejném prostoru. Nemohu se zbavit dojmu, že se jedná o fatální nedostatek zcela základních znalostí, a to zejména z moderních dějin, které bohužel způsobují, že se daná prohlášení, proklamace, příklady a přirovnání zcela míjejí s historickou skutečností. Považuji proto za svoji profesní povinnost podat Vám pomocnou ruku, aby se Vaše politické proklamace nezakládaly na zjevných nesmyslech, nepravdách či účelově poupravených tvrzeních.

Tomio Okamura (Facebook Tomio Okamura – SPD)

Nabízím Vám osobně a Vašemu poslaneckému klubu ZDARMA semestrální (míněno půlroční) kurz soudobých dějin, který by obsahoval cca 10 seminářů se základními tématy, jež se objevují v argumentaci Vaší politické strany. Zaměřili bychom se nejprve na vysvětlení některých základních pojmů (např. nacionalismus, vlastenectví, národ, diktatura, totalita, demokracie), přešli bychom k některým frekventovaným historickým událostem a obdobím, jež si v argumentaci aktuálně oblibujete (např. koncentrační tábor, Třetí říše), vše doplněno základními myšlenkami T. G. Masaryka, Jana Patočky či Václava Havla. Součástí kurzu by byl také seznam doporučené literatury, část z ní bude pro potřeby názornosti i charakteru komiksové tvorby (pro začátečníky „Obrázky z českých dějin a pověstí“, pro pokročilé např. „Ještě jsme ve válce“).

Věřte mi, že jakkoliv daná nabídka může vypadat mírně absurdně (nedávající smysl), jsem hluboce přesvědčen o smysluplnosti vzdělání, zejména v moderních trendech vzdělávání celoživotního.

S pozdravem a s důvěrou v sílu vzdělání a řečeno s Komenským v „cestu světla“.

doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D.

Historik

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Před časem jsem to mínil jako vtip na sociálních sítích, dnes odesílám dopis… Frekvence "historické argumentace" Okamurova hnutí je již příliš silná :-)

Zveřejnil(a) Michal Stehlík dne Pondělí 7. října 2019

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com