Historka o Romech přijde starostu Poděbrad draho. Hnutí STAN ho vyzvalo k odstoupení z kandidátky

Starosta Poděbrad Jaroslav Červinka (STAN) (Hnutí STAN / se souhlasem)

Starosta Poděbrad Jaroslav Červinka (STAN) | FOTO: Hnutí STAN / se souhlasem

Starosta Poděbrad na Nymbursku Jaroslav Červinka (STAN) akceptuje výzvu, aby kvůli svým výrokům o Romech odstoupil z kandidátky do komunálních voleb, a bude o ní přemýšlet. K odstoupení z kandidátky ho podle webu iDnes.cz vyzvalo svým usnesením oblastní sdružení STAN Nymburk. Předseda STAN Vít Rakušan na twitteru napsal, že pokud Červinka neodstoupí z kandidátky, odvolá ho z ní. Dozorčí rada hnutí podle něj podala podnět na pozastavení Červinkova členství ve STAN, zabývat se jím bude nejbližší předsednictvo.

Poděbradský starosta na červnovém jednání městského zastupitelstva hovořil o někdejší důtce od okresního úřadu. Uvedl, že ji dostal za výroky při dopravní nehodě v roce 2001, kterou způsobili psi vlastnění romským občanem.

(Týdeník FORUM)

„Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy,“ řekl. Při vysvětlení na policii pak tehdy odmítl, že by měl sklony k rasismu a že by chtěl Romy střílet.

Organizace RomanoNet vyzvala vedení STAN ke stažení Červinky z kandidátky. Zároveň oznámila, že na starostu podá trestní oznámení. Oblastní sdružení Nymburk, pod nějž poděbradská buňka STAN spadá, přijala usnesení, podle nějž by Červinka měl z kandidátky odstoupit. Na připravené kandidátce Červinkovi náleží pozice lídra a měl by obhajovat křeslo starosty. „Oblastní sdružení se usneslo, jak se usneslo. Já to jejich rozhodnutí akceptuji a budu o něm přemýšlet,“ řekl v sobotu 16. července Červinka.

Rakušan starostovy výroky už dříve označil za absolutně nepřijatelné. Situací se zabývala středočeská organizace STAN, od výroku se distancovala, ale přijala Červinkovu omluvu, kterou zveřejnil na facebooku.

„Poděbradský průšvih řešíme. V úterý jsem nejen já jasně řekl, že výrok pana starosty je neakceptovatelný. Ve středu dozorčí rada hnutí podala podnět na pozastavení členství pana Červinky, zabývat se jím bude nejbližší předsednictvo,“ napsal v sobotu šéf hnutí na twitteru.

Rakušan uvedl, že se ve čtvrtek na jeho popud sešla oblastní organizace a vyzvala Červinku, aby odstoupil z kandidátky. „Pokud to neudělá, odvolám ho z ní, jak jsem mu včera (v pátek 15. července) osobně řekl. Vnímám volání po rychlých a ‚exemplárních‘ krocích,“ dodal.

Červinka ve středu řekl, že jeho výrok o Romech byl hloupý před lety, kdy ho učinil, i nyní, když ho připomněl na jednání poděbradského zastupitelstva. Svou roli podle něj sehrály i emoce a únava. „Samozřejmě toho lituji, byla to moje chyba a prostě se to stalo, já se za to omlouvám a rozhodně to nebylo tak myšleno, jak to ve finále vyznělo. Ani před 22 lety, ani teď, když jsem to v nějakých emocích pod tlakem a únavě zopakoval docela nešťastně,“ dodal starosta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články