Hitler a Putin jsou siamská dvojčata, prohlásil Oleksij Danilov

Oleksij Danilov (President.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Oleksij Danilov | FOTO: President.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ruská federace by po skončení války neměla existovat ve svých současných hranicích. Tento názor zazněl na Kyjevském bezpečnostním fóru, kde se diskutovalo o situaci po skončení bojů.

„Je prostě potřeba Ruskou federaci zničit, aby přestala existovat jako země v hranicích, v nichž existuje nyní. Rusko je dnes totiž jednou z mála zemí, která má na svém území kolonie, které zničily obrovské množství národů, jazyků, kultur a tradic. Jsou to prostě barbaři,“ řekl ve svém vystoupení Oleksij Danilov, tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany.

Podle jeho přesvědčení je „nevhodné“, že by si Ukrajina měla v tuto chvíli sednout k jednomu stolu „s těmito barbary“ a o něčem začít jednat.

„Hitlera a Putina považuji za siamská dvojčata… jsou to podobní lidé. Člověk, který rozhoduje o tom, že je nutné bombardovat civilní obyvatelstvo, vysmívat se jim, zabíjet nevinné děti, a není to jedno, deset – jsou to stovky dětí, které v této válce zemřely jen proto, že někdo v Kremlu chtěl mít nějakou preferenci,“ přirovnal ruského diktátora k nacistickému vůdci Danilov, který poznamenal, že Ukrajinci jsou jiní než Rusové a že se nimi nemají „nic společného“.

„Vy jste zloději, kteří neustále někomu kradli historii. Neustále něco požadujete, ale vůbec nejste hodni toho, aby s vámi někdo na světě komunikoval,“ vzkázal ve svém projevu Danilov do Kremlu. Také poznamenal, že Rusko bude muset po skončení války zaplatit Ukrajině reparace a stát se zemí bez jaderných zbraní, aby „neohrožovalo své sousedy agresivní politikou“.

Národy Ruské federace by rovněž měly mít právo určit si vlastní budoucnost. „Národy, které žijí na území Ruska, se musí rozhodnout, jak by měly žít. Pokud existuje samostatný národ, pak samostatný národ má právo na sebeurčení, jak je psáno v chartě OSN,“ uvedl Danilov.

Kromě dalšího také připomněl, že Ukrajina byla v roce 1994 požádána, aby bezplatně převezla své jaderné zbraně do Ruské federace, jehož útoku dnes čelí. Proto je také nutné Rusko zbavit jaderných zbraní, neboť je podle Danilova jen otázkou času, kdy „příští car přijde o rozum a rozpoutá válku ne proti nám, ale proti kterémukoli sousedovi“.

„Jako se dětem odebírají zápalky, aby neshořel dům, měly by být Rusku odebrány jaderné zbraně,“ zdůraznil Danilov, který však zároveň zapochyboval, zda je mezinárodní společenství na takový krok připraveno. „Bylo by to však spravedlivé pro Ukrajinu, která bude nucena zůstat sousedem Ruské federace a mít s ní společné hranice,“ připomněl Danilov, podle něhož bude ohrožena nejen Ukrajina, ale celý svět do té doby, dokud bude Rusko vlastnit byť jen jedinou jadernou hlavici. I proto bude jednou z podmínek poválečných dohod mezi Ukrajinou a světem s novým vedením Ruské federace jaderné odzbrojení Ruska.