Hitlerovy hodinky se v USA prodaly za 26,5 milionu korun. Čekalo se daleko víc

Adolf Hitler (ČTK)

Adolf Hitler | FOTO: ČTK

Hodinky, které údajně patřily Adolfu Hitlerovi, se na aukci v USA prodaly za 1,1 milionu dolarů (26,5 milionu korun). Informoval o tom server BBC. Náramkové hodinky značky Huber, na nichž je z rubu vyrytý hákový kříž a iniciály AH, získal anonymní kupec. Aukční síň Alexander Historical Auctions původně počítala s tím, že se prodají až za čtyři miliony dolarů (97 milionů korun).

Podle aukční síně zlaté hodinky dostal Hitler darem ke 44. narozeninám v roce 1933, tedy v roce, kdy se stal německým kancléřem. Není ale jisté, zda je někdy nosil. Na konci války si je jako suvenýr odvezli francouzští vojáci, kteří obsazovali jeho alpské sídlo Berghof.

(Týdeník FORUM)

Dražbu válečných memorabilií a zejména předmětů spojených s Hitlerem a nacistickým režimem předem kritizovalo Evropské židovské sdružení (EJA). Podle jeho předsedy Menachema Margolina zařazení těchto položek do aukce může vést k idealizaci nacistické éry a nijak neslouží historickému poznání.

„Ať už jde o dobré nebo zlé dějinné události, je třeba je uchovat. Pokud připomínky zničíte, nebude existovat důkaz, že se ty dějiny vůbec odehrály,“ hájila prodej zástupkyně aukční síně Mindy Greensteinová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články