Mediálně jednoznačně nejvytíženějším českým politikem byl v roce 2018 v České televizi premiér Andrej Babiš. Až s odstupem následoval prezident Miloš Zeman, na třetím místě šéf ČSSD Jan Hamáček. Nová výroční zpráva o činnosti České televize za rok 2018 nabízí i další zajímavá data.
I když to tak často zejména z debat na sociálních sítích a z výroků některých politiků nevypadá, lidé v Česku přiznávají zpravodajství České televizi vysokou důvěryhodnost.
Jak ukazuje následující graf z výroční zprávy o činnosti České televize za rok 2018, nejdůvěryhodnějším hlavním zpravodajským televizním pořadem zůstávají již řadu let Události ČT, které při posledním měření na podzim 2018 označilo za nejdůvěryhodnější 64 % respondentů.
Hlavní zpravodajské pořady konkurenčních televizních stanic, Televizní noviny na Nově a Zprávy FTV Prima, považovalo za nejdůvěryhodnější jen 15 %, respektive 14 % respondentů. Zprávy TV Barrandov označilo za nejdůvěryhodnější jen 7 % respondentů.
Nejdůvěryhodnější hlavní zpravodajský pořad
Znění otázky: Který z těchto hlavních zpravodajských pořadů je podle vašeho názoru nejdůvěryhodnější?
I podle nezávislého výzkumu Reuters označili obyvatelé ČR zpravodajskou ČT24 jako nejdůvěryhodnější zdroj informací, před zprávami Českého rozhlasu a všech ostatních médií.
Rada ČT každoročně zjišťuje a porovnává, jak velký prostor je věnován ve vysílání jednotlivým politickým stranám a jak velký podíl mají jejich zástupci na celkovém objemu vysílání zpravodajských a publicistických relací.
Následující graf porovnává podíl a tón medializace nejčastěji zmiňovaných politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně v roce 2018 v hlavních zpravodajských relacích předních médií působících v ČR.
Pro porovnání jsou uvedeny Události České televize vedle Televizních novin na Nově a Zpráv FTV Prima a hlavní zpravodajské relace Českého rozhlasu.
Z hlediska počtu informací o jednotlivých politických stranách a hnutích na celkovém objemu zpravodajství se Česká televize nijak výrazně neliší od ostatních uvedených médií.
Pokud jde o tón medializace, je podíl negativních výpovědí o politických subjektech v České televizi většinou mírně nižší než u jejích konkurentů.
„Tento trend jakési ,uměřenosti‘ ČT v negativních soudech o politických stranách ve srovnání s ostatními českými médii je dlouhodobý a opakuje se ve výsledcích statistických šetření minulých let. Svědčí o tom, že ČT je relativně umírněná ve vyřčených negativních soudech o politických stranách,“ komentuje to Rada České televize.
Rada České televize přiznává, že při hodnocení politické vyváženosti zpravodajství a publicistiky České televize má zásadní význam prostor, který politici dostávají zejména v nedělních Otázkách Václava Moravce.
„Rada ČT nezjistila žádné případy ,nadržování‘ a nezaznamenala ve zpravodajství a publicistice ČT ani ,zaujetí‘ vůči některému z politických subjektů,“ konstatuje Rada ČT, jakkoli se s jejími závěry pravděpodobně řada diváků a politiků neshodne.
Článek vyšel na portálu Hlídací pes.org.