Hladíkova nominace do čela resortu image koalice nepoškodí. O Bělobrádkovi jsme nedebatovali, říká Výborný

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný (Pavel Hofman/FORUM 24)

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný | FOTO: Pavel Hofman/FORUM 24

Nikdo z předsednictva ani celostátního výboru nebyl podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného proti nominaci Petra Hladíka do čela ministerstva životního prostředí. Někteří členové se ale hlasování zdrželi. „Nevím, v čem by nominace za těchto okolností měla poškodit image KDU-ČSL nebo celé vládní koalice. Petr Hladík nebyl z ničeho obviněn,“ řekl šéf lidoveckých poslanců deníku FORUM 24.

V úterý policie zasahovala na několika místech v Brně. Kromě bytového odboru magistrátu kriminalisté zasahovali také v kanceláři dosavadního náměstka brněnské primátorky a nominanta na post ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). V médiích se později objevily informace, že vládní lidovci hledají kvůli zásahu v jeho kanceláři nové jméno. Na čtvrtečním celostátním výboru KDU-ČSL ale jeho nominaci nakonec zástupci strany podpořili.

Výsledek mě nepřekvapil

Předsedu poslaneckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného rozhodnutí předsednictva strany a celostátního výboru nepřekvapilo. „Vzhledem k tomu, jaké informace jsme od Petra Hladíka dostali, tak mě ten výsledek nijak nepřekvapil,“ okomentoval pro deník FORUM 24.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Celostátní výbor má 39 členů, podle informací ČTK byla čtvrtina členů výboru proti této podpoře. „Nechci komentovat výsledek hlasování, které bylo neveřejné. Pan předseda sdělil, a to mohu potvrdit, že nominace Petra Hladíka byla jak na předsednictvu strany, tak na jednání celostátního výboru většinová, ale nikoliv jednomyslná. Mohu také sdělit, že nikdo z předsednictva ani celostátního výboru nebyl proti samotné nominaci. Někteří se zdrželi,“ uvedl Výborný.

O jiných jménech se podle něj v Želivě na Pelhřimovsku, kde se straníci ve čtvrtek odpoledne sešli, nedebatovalo. „Nehlasovali jsme o tom, jestli Petr Hladík, nebo někdo další, ale skutečně jsme hlasovali o tom, zda na základě těch informací, které nám byly poskytnuty Petrem Hladíkem, potvrzujeme naše usnesení, že je naším nominantem na pozici ministra životního prostředí.“

Hladíkova nominace nám image nepoškodí

Politici přistupují různě k situacím, kdy se v jejich blízkém okolí objeví někdo trestně stíhaný. Kvůli kontaktům s obviněným lobbistou Michalem Redlem v pražské kauze Dozimetr oznámil v červnu rezignaci tehdejší ministr školství Petr Gazdík (STAN). Místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) ke konci září odešla z vedení komory po kritice, že podnikatel Zakaría Nemrah, obviněný v kauze Dozimetr, byl svědkem jejího muže na jejich svatbě a je také kmotrem jejího dítěte.

To, že Petr Hladík musel podat vysvětlení na policii, ale image koalice SPOLU ani KDU-ČSL podle Výborného nepoškodí. „Petr Hladík nebyl z ničeho obviněn. Z logiky věci byl požádán o to, aby podal vysvětlení, které podal. V tuto chvíli ani státní zástupkyně nepředpokládá rozšíření počtu obviněných v brněnských kauzách. Petr Hladík se ničeho nedopustil.“

Prezidentská kandidátka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová při rozhovoru v redakci deníku FORUM 24 (Štěpán Neubauer / se souhlasem)

Podpoření jeho nominace vnímá jako potvrzení standardu politické kultury. „Vidím to obráceně, kdybychom na základě toho řekli – pane předsedo, vy jste se s někým sešel a byl to divný člověk, tak vás nebudeme nominovat na tuto funkci – byl by to velmi nebezpečný precedent. V těch funkcích by za chvíli nebyl nikdo,“ řekl Výborný deníku FORUM 24.

Jmenování Hladíka ministrem chce Jurečka stihnout do konce listopadu. V mezičase by měl vést ministerstvo životního prostředí právě současný ministr práce a předseda lidovců, o což premiér Petr Fiala (ODS) požádá prezidenta Miloše Zemana. „Debata byla na předsednictvu, nějaké varianty tam padaly. My jsme si zdůvodnili, proč jsou nějaké lepší než jiné. Celostátní výbor to v tomto případě jednomyslně akceptoval,“ uvedl Výborný.

Svěření resortu životního prostředí současnému ministrovi zemědělství Nekulovi (KDU-ČSL) by prý nepovažoval za rozumné řešení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články