V Česku v pondělí nadále stoupají hladiny řek a potoků. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity platil dopoledne zhruba na 20 stanicích, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na několika místech vyhlásil extrémní stupeň nebezpečí. Bez proudu zůstávalo 3700 domácností, poruchy se ale daří odstraňovat a jejich počet by měl klesat. Stupně povodňové aktivity se na řekách budou vyskytovat pravděpodobně až do konce vánočních svátků, upozornil ústav.
Příčinou stoupání hladin je tání sněhu a déšť. Varování ČHMÚ před vzestupem hladin řek a potoků platí až do odvolání pro velkou část ČR. Výjimkou je pouze jižní část Jihočeského kraje a severní část Moravskoslezského kraje. Na západě Čech by se měla situace už stabilizovat, naopak stoupat by odpoledne měly toky odvodňující severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu.
„Ještě v sobotu 23. prosince v severovýchodní polovině Česka sněžilo i v nížinách a ležel sníh. Během Štědrého dne se ale začalo od jihozápadu prudce oteplovat, sněžení přecházelo ve všech nadmořských výškách do deště a sníh začal rychle tát i vlivem teplého větru s nárazy kolem 70 km/h. Během neděle se začaly zvedat hladiny toků a v pondělí ráno byly některé řeky odvodňující hlavně Krkonoše a Českomoravskou vrchovinu na 2., místy i 3. stupních povodňové aktivity. Dnes by měl odpoledne začít slábnout vítr a tání sněhu se začne zpomalovat. Stupně povodňové aktivity se na řekách budou vyskytovat pravděpodobně až do konce vánočních svátků,“ napsal v pondělí ČHMÚ.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na síti X oznámil, že v plné pohotovosti jsou pracovníci všech povodí. „I přes sváteční čas jsou pracovníci všech povodí v plné pohotovosti. V koordinaci s hasiči a dalšími činíme všechna opatření k rozložení povodňových vln a minimalizaci škod. Informace mám průběžně a děkuji všem, kteří pomáhají odvrátit hrozící nebezpečí,“ sdělil.
Tisícům lidí zkomplikovaly letošní Vánoce výpadky proudu. V noci na pondělí evidovala společnost ČEZ 12 tisíc domácností bez elektřiny. Většinu poruch se ale podařilo odstranit. Dopoledne zůstávalo v Česku bez dodávek proudu 3700 odběrných míst. V Pardubickém kraji jich bylo 1200, v Ústeckém kraji 800, na Vysočině a v Královéhradeckém kraji shodně 500. Nejčastější příčinou poruch jsou pády stromů či větví do vedení
Počasí působilo problémy také v dopravě. Provoz byl přerušený na pěti železničních úsecích, popadané stromy jsou například stále na kolejích mezi Humpolcem a Havlíčkovým Brodem. Zavedená je náhradní autobusová doprava. Vlaky nejezdí ani mezi Havlíčkovým Brodem a Horní Cerekví nebo mezi stanicemi Nové Hrady a České Velenice.
Podle předpovědi ČHMÚ se vítr k večeru uklidní. Přes den ale ještě může v nárazech dosáhnout rychlosti zhruba 70 km/h, na horách i více. Například Sněžku ráno zasáhl vítr o síle orkánu, jeho rychlost dopoledne dosahovala více než 120 kilometrů za hodinu. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Kvůli silnému větru se nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl v provozu.