Ruská invaze na Ukrajinu se netýká jenom této země. Nemá dokonce dopady jen na samotnou Evropu. Po třech měsících ruské agrese varuje Světový potravinový program OSN před celosvětovou hladovou krizí a hrozícím hladomorem. Vinu nese Putin a jeho klika.
Výmysly o denacifikaci Ukrajiny se snaží chatrně zakrýt, o co Kremlu jde. Okupace, drancování a loupeže ve velkém. Netrpí tím ale jenom Ukrajina. Protože je tato země dlouhodobě jedním z největších světových producentů a vývozců zemědělských produktů, pocítí to i státy, do kterých směřuje ukrajinský vývoz zemědělských produktů. Tedy směřoval. Rusko se při svém tažení zaměřuje na sklady potravin, krade úrodu a zemědělské stroje a blokuje ukrajinské přístavy v Černém moři.
Server euvsdisinfo.eu se zabývá tím, jakou propagandu kolem ruského řádění moskevský režim rozjel.
„Kremelský dezinformační ekosystém se snaží přesvědčit světové publikum, že za prudký nárůst cen potravin a pohonných hmot mohou mezinárodní sankce uvalené na Rusko. Takové zprávy jsou šířeny v mnoha jazycích v Evropě, v jejím sousedství i mimo ni a jejich ohlasy se objevují i v čínských médiích, což zvyšuje jejich globální dosah. Ve skutečnosti jsou mezinárodní sankce uvalené na Rusko zaměřeny na schopnost Kremlu financovat své vojenské agrese – což je hlavní příčina hrozící potravinové krize – a nikoli na zemědělský sektor. Sankce mají výjimky týkající se vývozu a transakcí souvisejících s potravinami a zemědělskými produkty.“
Agentura TASS třeba 19. května napsala: „Spojené státy, Kanada a Švýcarsko jsou tři nepřátelské země, které rozpoutaly současný celosvětový nárůst cen energií a potravin, a nesou odpovědnost za budoucí globální krizi, prohlásil ve čtvrtek předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin. Poslanec jmenoval tři nejnepřátelštější země podle počtu sankcí uvalených na Rusko. Na prvním místě jeho žebříčku jsou USA s 1983 sankcemi, následuje Kanada s 1402 omezeními a Švýcarsko s 1361 protiruskými rozhodnutími. Na seznamu jsou také Velká Británie, EU, Austrálie a Japonsko. ‚Na naši zemi bylo uvaleno 10 536 omezení, z toho 2754 před 24. únorem a 7782 po tomto datu,‘ prozradil Volodin na svém kanálu Telegram. ‚Uvalením nelegitimních sankcí proti Rusku tyto země zvýšily ceny energií a potravin a nesou vinu za současné problémy a budoucí krize v celosvětovém měřítku,‘ uzavřel předseda Dumy.“
Ruské lži opakuje pak čínská propaganda. Web globaltimes.cn 23. května napsal: „Pokud sankce a další kroky Západu nakonec povedou k masovému hladu, stane se Západ největším porušovatelem lidských práv a dějiny mu to spočítají. Vzhledem k tomu, že rozvojové země odmítají být připoutány k západnímu vozu, lze očekávat novou vlnu protizápadních nálad po celém světě. Za těchto okolností by mezinárodní společenství mělo věnovat zvýšenou pozornost rozvinutým zemím, zejména USA, pokud jde o jejich kroky na světovém trhu s obilím. Rusko-ukrajinská situace by se pro ně neměla stát záminkou k tomu, aby profitovaly z potenciální ničivé potravinové krize. Místo toho by měly převzít svou odpovědnost a aktivně koordinovat své kroky s rozvojovými zeměmi při řešení problému nedostatku potravin.“
Euvsdisinfo.eu přidává ještě historickou paralelu: „Pro rusky mluvící publikum mají prokremelské kanály připraveno něco ještě zákeřnějšího. Po celá léta dezinformační kanály důsledně popíraly holodomor, uměle vyvolaný hladomor, který zosnoval Stalin, aby zničil ukrajinské rolnictvo, a který si ve 30. letech 20. století vyžádal miliony obětí. Nyní prokremelské kanály tvrdí, že právě Rusko brání Kyjevu v uspořádání nového holodomoru na Ukrajině tím, že blokuje ukrajinské přístavy v Černém moři. Typicky orwellovským způsobem je Rusko, jehož kroky vyvolávají celosvětovou potravinovou krizi, prezentováno jako ‚zachránce‘.“
Opět se ukazuje, že staré přísloví je pravdivé: Kdo lže, ten krade. V tomto případě je to ale horší. Rusko lže, krade a ještě vraždí lidi.