Hlas z Ruska: Kdo se nezřekne Navalného, toho zaválcují do asfaltu

Politické svobody mizí, ale Putinův kult kvete. Matrjošky na moskevském Arbatu. (ČTK/Ruml Miloš)

Politické svobody mizí, ale Putinův kult kvete. Matrjošky na moskevském Arbatu. | FOTO: ČTK/Ruml Miloš

Ruský opoziční politik z Moskvy Ilja Jašin, jenž chtěl kandidovat do místní dumy, byl o tuto možnost připraven. Stalo se tak na základě zákona, který zabraňuje kandidovat lidem údajně podporujícím extremismus. Ve skutečnosti to znamená, že nějak podpořili Alexeje Navalného, jakkoli.

Ilja Jašin na svém facebooku napsal:

Teď jsem na řadě já.

Přihlásil jsem se do voleb do Moskevské městské dumy. Volební komise mi odpověděla, že jsem považován za „osobu zapojenou do extremistických aktivit“ a že se voleb nesmím zúčastnit. Z voleb jsem byl vyloučen hned první den.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Soud se mým případem nezabýval. Nebyly předloženy žádné důkazy o „extremistické činnosti“. Zdůvodnění komise bylo na úrovni nedávného rozhovoru Krasovského s Klišasem (moderátor stanice RT a senátor, pozn. red.): „No, to je Jašin, je s Navalným, stojí proti Putinovi. Jeho zapojení do extremismu je všeobecně známé.“

Odvoláváme se proti tomu u soudu, ale samozřejmě si neděláme iluze. Bylo přijato politické rozhodnutí, že se již nebudu účastnit žádných voleb. Nedávný průzkum agentury Levada ukázal, že 16 procent voličů v Moskvě je připraveno hlasovat pro mě a 15 procent pro Jednotné Rusko. To znamená, že volby ještě nezačaly a já už mám vyšší rating než tito nechvalně známí podvodníci. K čemu potřebují takového soupeře?

A pak se mi samozřejmě mstí za Navalného.

Na jaře za mnou začali chodit dobří přátelé s „nabídkou, která se neodmítá“. Řekli mi, že otázka Navalného je vyřešena, že všichni, kdo jsou s ním spojeni, budou zaválcováni do asfaltu. Ale když jim teď veřejně řeknu, jak jsem zklamaný z Navalného, tak bude všechno v pořádku – budu moci jít k volbám a vznikne nová strana, která mě podpoří. Nakonec by začala normální kariéra: bez prohlídek, zatýkání a dalších potíží.

Řekl jsem jim to tehdy a zopakuji to veřejně i teď. Nikdy by mě nenapadlo popírat své přátele a své názory. Bezmozci to nemohou pochopit – nechci zapadnout do jejich prohnilého systému. Chci to změnit.

Je mi to opravdu líto, přátelé.

Kvůli této svévoli jsem na příštích pět let zbaven práva chodit k volbám, nebudu moci pracovat jako váš zástupce a budu mít značně omezené pravomoci. V podstatě jsem zbaven svého práva na povolání.

()

Politika však není jen o volbách. Mohu vám slíbit, že se nevzdám a budu i nadále bojovat za práva vás všech, za slušnou budoucnost naší země a proti zlodějům, kteří se chopili moci.

Později vám řeknu, jak na to. Mezitím sledujte můj projev k voličům a dialog s předsedou komise. Byl bych vám vděčný, kdybyste ho posílali dál.“

Stanice RFE/RL k dnešní situaci píše: „Moskevský soud 9. června rozhodl, že Navalného politická síť by měla být označena za ‚extremistickou‘, což opoziční politikův tým označil za projev ‚skutečně nové úrovně‘ bezpráví v zemi. Rozhodnutí přišlo několik dní poté, co Putin schválil zákon, který zakazuje lídrům a zakladatelům organizací, které ruské soudy prohlásily za extremistické nebo teroristické, ucházet se po dobu pěti let o volené funkce. Ostatní členové nebo zaměstnanci takových organizací budou čelit tříletému zákazu. Oba faktory dohromady brání lidem spojeným s Navalného protikorupčním fondem (FBK) a jeho sítí regionálních politických kanceláří po celém Rusku ucházet se o veřejné funkce. Aktivistům, kteří s těmito organizacemi spolupracovali, hrozí také dlouhé tresty odnětí svobody.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]