Hlas z Ruska: Skuteční extremisté jsou chráněni úřady a mohou si dělat, co chtějí

Vladimir Putin. (Pixabay/Victoria_Borodinova)

Vladimir Putin. | FOTO: Pixabay/Victoria_Borodinova

V Rusku se nedá dávno mluvit o nějaké vládě práva. U moci je klika, která se tam drží pomocí bezpráví. Policie a soudy jsou jen nástroje vládnoucí moci. Považovat něco takového za normální stát je naivní.

Známý ruský opoziční politik, aktivista a blogger Ilja Jašin na svém facebooku píše: V lednu mi bylo přímo vyhrožováno smrtí. Jeden muž napsal na twitteru, že mě považuje za nepřítele, že se mám na ulici otočit a že mě ‚prolustruje k smrti‘.

FORUM 24 (archiv)

Soudě podle sociálních sítí patří ke skupině radikálních Putinových příznivců. Na svých stránkách se chlubí svými bojovými zkušenostmi z horkých míst a na fotografii pózuje se zbraní v ruce.

A teď pozor, otázka. Jak by policie postupovala, kdyby se ukázalo, že takový psychopat je příznivcem opozice a vyhrožuje poslanci z Jednotného Ruska? Odpověď je zřejmá: vtrhnutí speciálních jednotek do bytu, prohlídka a výslech, vězení a záznam v trestním rejstříku za extremismus.

Ale v mém případě je to jinak. Moje trestní oznámení leží na ministerstvu vnitra už čtyři měsíce bez hnutí. Všechny lhůty pro projednání byly porušeny, v případu se neprovádějí žádné vyšetřovací úkony a nedochází k žádnému posunu, nic.

Ve skutečnosti orgány činné v trestním řízení pouze kryjí šmejda, který je jasnou hrozbou pro společnost, a pomáhají mu vyhnout se odpovědnosti. A to na pozadí četných trestních kauz za přeposílání příspěvků, nátlaku na Navalného struktury a nekonečného hackování  sociálních sítí agenty Centra E.

Pro příklady není třeba chodit daleko. Pavel Zelenskij, kameraman Navalného nadace, byl v dubnu odsouzen ke dvěma letům vězení za několik rozzlobených tweetů proti úřadům, ačkoli neuvedl ani žádná příjmení.

Stručně řečeno, dostali jsme dokonalou ukázku pokrytectví systému vymáhání práva. Boj proti extremismu je pro ně jen příležitostí, jak zatlačit na ty, kteří jsou nespokojeni s úřady. Skuteční extremisté jsou vlastně legalizovaní, jsou chráněni bezpečnostními složkami a mohou si dělat, co chtějí.

Tolik Ilja Jašin. Svědectví o tom, jak to v Rusku vypadá, je nesčetně. Pokud někdo sleduje jen výroky Putinova papouška Peskova a takzvané zpravodajství ruského Sputniku, má obraz jistě jiný. Takových lidí s poruchou poznání se najde dost. Smutné ovšem je, když se vyskytují v politice a chtějí kremelským směrem obracet směřování naší země.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]