Hlásná trouba Kremlu Sputnik útočí na Petra Fialu. Jde na to přes hlasy českého lidu

Jak může někdo něco mít proti všem těm hodným Rusům? (Kremlin.ru)

Jak může někdo něco mít proti všem těm hodným Rusům? | FOTO: Kremlin.ru

Ruský propagandistický web Sputnik poslední dobou provozuje hybridní válku s lidskou tváří, takže propagandu míchá s články ze života celebrit a podobnými lákavými tématy. Už to není tak zpuchřelá agitace jako za soudruha Brežněva. Obsah je ale v podstatě pořád stejný.

Teď se Sputnik (30. července) zaměřil na předsedu ODS Petra Fialu.  Ten na Facebooku napsal: „Sovětská okupace připravila o život mnoho lidí, kteří se nesmířili s agresí a vyšli do ulic. Mnoho rodin přišlo o své nejbližší a komunisté o obětech svého režimu zakazovali mluvit. Mnoho lidí zemřelo a bylo zraněno i při prvním výročí v roce 1969. I ti si odškodnění zaslouží.“

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS)  (Roman Černý)

Sputnik na to jde postupně: „Někteří uživatelé pod tímto příspěvkem dali najevo, že považují tento nárok na odškodnění za oprávněný. Část komentujících však vyslovila názor, že to načasování není moc vhodné, mělo se totiž o tom vyjednávat hned po sametové revoluci. Tehdejší vláda tu příležitost promarnila, a to včetně politiků z ODS, myslí si uživatel Pavel Svoboda: ‚Dnes, 31 let po sametové revoluci v roce 1989 a 52 let po invazi sovětských vojsk a vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v roce 1968, se obávám, že je již poněkud pozdě,‘ uzavřel Svoboda.“

Pak už se na to jde zostra. Sputnik samozřejmě nic netvrdí, Sputnik jenom cituje: „Jiní uživatelé zase tvrdili, že jde o pouhý populismus či snahu Petra Fialy se zviditelnit před volbami. Nevylučovali ani záměr zaútočit na Rusko.

‚Přišly další noty na provokaci Ruska?‘ ptá se uživatel Zdenda Nordik.

Další uživatelé zdůrazňovali nutnost nejdříve vyřešit otázku týkající se poválečných reparací z Německa. Tvrdili totiž, že nacistická okupace si vyžádala mnohem více obětí než invaze v roce 1968.

‚Začal bych u Němců za roky 1939-1945, tam bylo mrtvých daleko víc,‘ navrhl Martin Sixta.

Obdobné stanovisko zastává i uživatel jménem Tomáš Takezo Neumajer. Ten také tvrdí, že bychom nejdříve měli zažádat odškodnění od Německa. Zdůraznil rovněž i skutečnost, že se invaze z roku 1968 zúčastnilo několik států, a proto by toto odškodnění měli platit členové tehdejší Varšavské smlouvy, nikoliv jen jedna země.

„Já bych to vzal z gruntu. Nejdřív Němci ať doplatí válečné reparace. Pak Rusáci ušlý ‚zisk‘ za odmítnutí Marshallova plánu, pak klidně Varšavská smlouva ať zaplatí za 68, a pak veksláci a neokomunisti ať vrátí, co nakradli po roce 89. Což se ODS dost prohne,‘ napsal dotyčný uživatel.“

Sputnik také připomenul svůj dva měsíce starý příspěvek, kde se píše: „Hudebník a zkrachovalý politik Michael Kocáb chce po Rusku peníze za pobyt vojsk. Ohraná písnička, která může být hitem?“

Takže to tady máme všechno pohromadě a celé to vlastně působí jako hlas českého lidu. Jak by mohl kremelské trubce, kterou jen proudí písmenka, někdo něco vyčítat? Vždyť tady hovoří sami čeští občané. Ti správní, co prokoukli, že se proti ukřivděné Ruské federaci postupuje podle „not“. Ale náš lid je bdělý, lid prokoukne, lid zúčtuje, až přijde ten den.

Fakt je, že lidí mdlého rozumu je tady dost, ani si je v Moskvě nebo Sankt Petěrburgu nemusejí vymýšlet. Zas taková láska k bývalé říši tady ale nepanuje. Pokud jde o ty dluhy, tady se lidé dost napakovali na majetku tří milionů sudetských Němců a dluhy po bývalém SSSR jsme taky nějak neviděli nikdy splacené. To ještě nemluvíme o ekologických škodách, co tady dost velká okupační armáda za dvacet let napáchala.

Ale abychom nezůstali jen u minulosti, jak se v Rusku daří boj s koronavirem? Už V. V. Putin vylezl z bunkru, aby obhlédl, jak se lidu daří? (Aktualizace, Putin se objevil v Soči. Už to bude dobré.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]