Hlasování o brexitové dohodě. Očekává se porážka premiérky

Archiv F24

Ilustrační foto | FOTO: Archiv F24

Velká Británie prožívá historický okamžik. Poslanci Dolní sněmovny budou večer hlasovat o textu brexitové dohody, která upravuje podmínky odchodu Spojeného království z Evropské unie. Premiérka Theresa Mayová klíčové hlasování v obavách z neschválení dokumentu v prosinci odložila. I tentokrát se ale očekává, že parlament dohodu odmítne a vláda tak utrpí porážku.

Mayová v pondělí znovu apelovala na poslance, aby její brexitový plán podpořili. V opačném případě podle ní hrozí odchod bez dohody nebo i to, že k vystoupení země z bloku nakonec vůbec nedojde. Ministerská předsedkyně také prohlásila, že skutečnou hrozbou pro celistvost Velké Británie není opatření pro zachování hladkého provozu na irské hranici, ale snahy o odtržení Skotska a sjednocení Irska.

Dnešní rozpravu před zásadním hlasováním uzavře dalším projevem předsedkyně vlády. Následovat bude samotné hlasování, přičemž nejprve se bude hlasovat o pozměňovacích návrzích. Značnou roli by mohl sehrát dodatek navržený labouristickým poslancem Hilary Bennem. Jeho schválením by poslanci při odmítnutí stávající dohody zároveň odmítli brexit bez dohody.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner