Sněmovní řečniště obsadili dnes odpoledne opoziční poslanci s návrhy změn programu schůze. Podle jejich dosavadních požadavků by dolní komora měla projednat například hospodaření státu, vývoj státního dluhu, navrhované zvyšování některých daní a plánovaný nákup vojenských letounů F-35. Koalice už v úvodu prosadila možnost nočního jednání. Vládní většina chce, aby se dolní komora dnes vypořádala aspoň s novelami drážního zákona a zejména zákoníku práce, které poslancům vrátil s úpravami senát.
Navrhování změn programu schůze trvá zatím více než dvě hodiny. Dosud vystupovali jen řečníci s přednostním právem, kteří nejsou vázaní pětiminutovým limitem pro přednášení a zdůvodňování svých požadavků. Hovořili v podstatě k poloprázdným lavicím.
Předseda ANO Andrej Babiš dorazil k řečnickému pultu opětovně vybaven štosem papírů. V úvodu slíbil, že bude „hodný“, pak rekapituloval své návrhy na doplnění programu schůze z minulého úterý, kdy mluvil šest hodin, a přidal i další.
Ve svém projevu, podávaném jeho nezaměnitelným chaotickým způsobem, neustále hovořil o nové totalitě, napadal vládu i jednotlivé konkrétní ministry, mluvil o médiích, která jsou zaměřena proti němu, o útocích na sebe i na svoji rodinu a dalších věcech, o nichž hovoří na každé schůzi kdykoliv si vezme slovo, na které má díky přednostnímu slovu právo. A nezapomněl ani na sebechválu a chválu vlády, které kdysi předsedal.
Lídr SPD Tomio Okamura tentokrát řečnil 45 minut a chtěl, aby sněmovna probrala třeba sliby vládních stran či konkrétních členů vlády, že se nebudou zvyšovat daně. Tématem sněmovního jednání by měl být podle Okamury také třeba návrh migračního paktu Evropské unie.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová prosazovala, aby sněmovna jednala o hospodaření státu pod bodem nazvaným „Hledá se ministr financí“. Poukazovala například na požadavky některých členů kabinetu ministrů na zvýšení jejich kapitol v navrhovaném státním rozpočtu na příští rok, jak jej předložilo ministerstvo financí, a na tempo zadlužování. Probrání vývoje státního dluhu chtěl také předseda poslanců SPD Radim Fiala. „Je to prostě katastrofa, je to totální sešup ne od deseti k pěti, ale od pěti k nule,“ uvedl.
Z drážní novely o právech cestujících v železniční dopravě navrhli senátoři vypuštění možnosti konzervace málo využívaných místních železničních tratí. Obávají se jejich rušení bez náhrad. Novela zákoníku práce počítá mimo jiné s dočasným zavedením sporné možnosti další přesčasové práce ve zdravotnictví. Předloha ale zejména zpřesňuje vymezení práce na dohody, čímž má být předvídatelnější. Senát novelu vrátil poslancům k novému projednání pouze s tím, že chce zmírnit striktní zadávání práce takzvaným dohodářům tři dny dopředu s ohledem na potřeby sezonních prací.