Inspirace ze Zlína: akceschopnost nemocnic zachraňuje dar od soukromé firmy

tomasgolan.nationbuilder.com

Senátor Tomáš Goláň | FOTO: tomasgolan.nationbuilder.com

Když senátor Tomáš Goláň navštívil v pondělí ráno pana Karla Mišurce, majitele firmy FOR JOB PROTECT, protože sháněl respirátory a roušky pro zlínské Alzheimercentrum, byl pan Mišurec v šoku, neboť se dozvěděl, že do českých nemocnic nedorazilo slibovaných 190 tisíc respirátorů typu FFP3. Od lékařů a zdravotních sester „v první linii“ ze zlínských nemocnic totiž věděl, s jak katastrofální situací se potýkají v souvislosti s akutním nedostatkem tohoto materiálu. Zavlečení koronaviru do nemocnic a dalších zdravotnických zařízení by je vyřadilo z provozu, a navíc by zasáhlo nejohroženější skupiny obyvatel. 

Viděli se sice poprvé v životě, ale z plánovaného krátkého nákupu byl hodinový, snad oboustranně velmi zajímavý rozhovor, během kterého podnikatel sice stále něco řešil, ale vysvětlil velmi podrobně složitou situaci na dnešním trhu s ochranou dechu. Jejich rozhovor pomohl senátorovi osobně lépe pochopit složitou situaci v zásobování ochrannými pomůckami. Po celou dobu senátor Goláň cítil, že ho velmi trápí jeho bezmoc dodat tyto chybějící pomůcky do nemocnic v kraji.

Senátor nabídl, že respirátory pro nemocnici koupí a doveze je tam, načež mu pan Mišurec vysvětlil, že prodej respirátorů FFP3 je zakázán mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ze dne 6. 3. 2020, č.j. MZDR 5503/2020-12/PRO, a lze je distribuovat pouze prostřednictvím státu a jeho organizačních složek. Pan Mišurec jej tedy požádal, ať jeho firma najde způsob, jak zlínským zdravotníkům okamžitě pomoci.

Senátora Goláně napadlo, že by ty potřebné respirátory mohl pan Mišurec nemocnicím darovat, neboť v případě darování se nejedná o prodej. Ihned požádal svoji firemní advokátku o vypracování právního rozboru, který opravdu za jediný možný legální způsob přímého dodání do nemocnic určil darování.

Prodejem zboží přes organizační složky státu (podle nařízení vlády) by se ztrácel drahocenný čas a nebyla by žádná záruka, že se ochrana dechu pro lékaře a sestřičky dostane do Zlína včas. Respirátory by musely odejít na centrální nákup do Prahy a posléze by byly pravděpodobně přerozděleny bez záruky dodání do zlínských nemocnic.

Pan Mišurec si vzal do následujícího rána čas na rozmyšlenou a na ověření situace přímo se zlínskými lékaři a sestrami. V úterý ráno pak s darováním respirátorů v hodnotě přes 600 tisíc Kč souhlasil a požádal senátora Goláně o zajištění potřebných právních kroků se slovy: „Podnikatel tady není od toho, aby suploval stát, ale tohle je přesně situace, kdy cítím, že prostě musím pomoci. Zajištění a ochrana lékařů a sester je v současnosti nejdůležitější obranou v boji s koronavirem. Ta nemoc změní svět, pokud se tak již nestalo!“

Tým právníků z daňové kanceláře senátora Goláně okamžitě sepsal darovací smlouvy, v nichž je ustanovení o tom, že obdarovaný použije osobní ochranné prostředky pouze pro potřeby svých zdravotnických pracovníků a že účelem darovací smlouvy je pomoci v zabránění přenosu onemocnění COVID-19, resp. koronaviru SARS-CoV-2 na zdravotnické pracovníky, a umožnit jim tak, aby mohli poskytovat potřebné zdravotní služby.

Darovací smlouva tak žádným způsobem neporušuje uvedené opatření MZ ČR, neboť darování není prodejem, a umožnila dodat respirátory přímo do zlínských nemocnic, navíc v souladu s účelem zmiňovaného opatření.

Na základě těchto darovacích smluv pak oba ve středu dopoledne osobně dovezli:

1000 respirátorů FFP3 do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně,

500 respirátorů FFP3 do Kroměřížské nemocnice,

300 respirátorů FFP3 do zlínské nemocnice „Atlas“, nesoucí nyní název EUC.

Respirátory se tak dostaly k těm nejpotřebnějším.

Pan Mišurec daroval zcela zdarma nemocnicím 1800 respirátorů typu FFP3 v celkové ceně přes 600 tisíc Kč. Málokdo by to v takové situaci dokázal. 

Doufejme, že se najdou další takoví.

Autor je senátor.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner