Andrejova normalizační mentalita: A já to poženu vejš!

ČTK

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Hrníček je cítit tím, co v něm bylo jako první. Tak je to i s osobnostmi. Normalizační komunista si zachovává v mysli vzorce jednání, které vedly kdysi k úspěchu a soudí, že to tak musí být pořád. Někdy to tak dokonce je, ale občas se okolní prostředí změní a jedinec narazí.

Andrej Babiš si nezvykl na svět, ve kterém platí nějaká pravidla, která jsou nezávislá na tom, kdo kde sedí a kdo si komu bude vztekle stěžovat. Za bývalého režimu to tak samozřejmě šlo. Pokud vám nevyhovovalo rozhodnutí nějaké nižší instance, „hnalo se to vejš“, tedy k nějakému výše postavenému papaláši, které dotyčný znal nebo na něj mohl nějak zapůsobit. Ten pak nechápající podřízené uvedl do správných mezích.

V podstatě je to myšlení odpovídající feudalismu, což asi bude mít původ v tom, že komunismus k nám přišel z ne moc rozvinutého Ruska. Důležitý je lenní pán a úřednictvo ho přece musí poslechnout, ne? A já jako lenní pán Česka s císařem, tedy vlastně předsedou Komise nějak domluvím a on podřízené zkrotí.

Babiš si zřejmě skutečně myslí, že takto funguje i Evropská unie. Staré metody hodlá použít na summitu v Bruselu, který bude 20. až 21. června. „Já se určitě zeptám pana Junckera, jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální.“

Okomentoval to už na Twitteru Pavel Telička: „V reakci na hlášku Andreje Babiše, že bude o auditu chtít jednat s Junckerem, mi bylo v Bruselu řečeno, že není chuť se s premiérem bavit o ničem, natož o šetření jeho kauz. Údiv nad jeho nekompetentnosti, jaké komentáře činí. Prý překročil všechny hranice.“

Telička své zdroje pochopitelně neprozradí, ale odpovídá to tomu, co je v souladu s normálním myšlením. Co je nějakému Junckerovi do Babišových stížností. Věci se šetří podle pravidel a druhá strana se může vyjádřit. Zmínkami o nekompetentnosti uráží Babiš Evropskou komisi a tím vlastně i Junckera. Tady má predátorská sociální inteligence trestně stíhaného premiéra velkou slepou skvrnu.
Kdyby nic, premiérem evropské země by neměl být někdo, kdo nechápe fungování Unie. Tím přece ohrožuje Českou republiku, ne?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme