Do vědecké a politické debaty už proniká i náboženský jazyk, na což by se asi mělo dávat pozor a moc to nepřehánět. Od určitého okamžiku už by to mohlo nabrat nezvladatelnou rychlost.

Krátce před oslavami Velikonoc se berlínský arcibiskup Heiner Koch pokusil použít biblický jazyk na současnost a poněkud svérázně přirovnal hnutí švédské aktivistky za ochranu klimatu Grety Thunbergové s Ježíšem Kristem.

Demonstranti hnutí „Fridays for Future“, kteří pravidelně protestují v ulicích, považují šestnáctiletou Gretu za svou ikonickou postavu a arcibiskup podotýká, že někteří politici a média ji uctívají jako jakousi hrdinku.

Koch ve své rozhlasové promluvě říká: „Páteční demonstrace mi trochu připomínají biblické scény Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma.“ Arcibiskup tak použil symboliky Květné neděle, kdy se čte o tom, jak Ježíš sedící na oslátku přichází do Jeruzaléma, kde je vítán a oslavován, aby pak byl za několik dní o Velkém pátku ukřižován.

Koch říká, že nechce Gretu přirovnávat k nějakému ženskému mesiáši. „Chtěl bych jen připomenout, že naše společnost a také naše církev čas od času potřebuje pravé proroky, kteří poukáží na omyly a chybný vývoj a navrhují řešení.“

To podle něj platí i v případě, že narazí na nejednoznačný souhlas, nebo jsou jejich akce hodnoceny jako záškoláctví. Společnost a církev bude podle něj žít z předobrazů, z kterých se lze poučit.

Již několik týdnů mládež v různých zemích světa každý pátek protestuje v ulicích za ochranu klimatu, místo aby byli ve škole nebo na univerzitě.

Ideální stav by byl, kdyby se o složitých záležitostech, k nimž patří problémy s klimatem, mluvilo na věcné a odborné rovině a příslušným jazykem. Tahat do toho náboženskou terminologii předem jakoukoli střízlivou debatu zabije. Proti pocitům a vášním se nedá bojovat. Podobné prostředky mohou použít všechny strany sporu a něčí proroky může protivník zase označit za falešné proroky a co jedni vidí jako snahu zabránit apokalypse, bude pro jiné pyšná stavba babylonské věže.

Tudy cesta nevede, ať už si o změnách klimatu myslíme cokoli.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora