Babiš uctil památku obětí ukrajinského hladomoru. Prý mu zamrazilo. Ten zločin ovšem spáchali komunisté

Twitter

Andrej Babiš je na Ukrajině, což je pochopitelně samo o sobě dobře. Jenom občas to, co ze své cesty píše, vzbuzuje různé asociace.

Babiš nám v úterý dopoledne na svém Twitteru sdělil: „Položil jsem věnec u hrobu Neznámého vojína a uctil památku obětí hladomoru způsobeného sovětským režimem. Stál jsem u sochy děvčátka s klásky a úplně mě mrazilo. Byla to obrovská tragédie, v letech 1932-1933 zemřelo až 10 milionů Ukrajinců. To se nikdy nesmí opakovat.“

Obrovská tragédie to byla, mohl za ni sovětský režim a je třeba si to připomínat. Už proto, že v Rusku dnes vládnou lidé, kteří byli kdysi členy Komunistické strany Sovětského svazu a samotná hlava státu byla příslušníkem tajné policie a lidmi z řad tohoto spolku se obklopuje.

Tak v čem je problém? Že Babiš sám byl členem komunistické strany, která byla jen satelitní stranou strany sovětské. Byl také agentem Státní bezpečnosti. To všechno v době, kdy už se o sovětských komunistických zvěrstvech vědělo. Ono se o nich vědělo už v době, kdy probíhala. To jen komunisté vzbuzovali dojem, že to bylo velké překvapení, když se najednou „odhalil kult Stalinovy osobnosti“. Tady nebylo co odhalovat, kdo chtěl vědět, ten mohl, a tedy i měl.

Babiš sám nikoho na Ukrajině hladem netýral a nedělal to ani u nás. Dnes má dokonce potravinářské firmy (respektive jsou na nějakou dobu ve svěřenském fondu, dohlíží na to Monika Babišová). Jenže jako kádr měl z členství ve straně výhody, a ještě navíc to svým agentstvím stvrdil. Kdyby se režim nerozpadl, nejspíš by v té straně byl pořád.

Počty obětí komunistického režimu šly do milionů. Každý postižený (nebo mrtvý) člověk měl kolem sebe několik dalších, kteří o jeho osudu věděli. Někdo musel být v hodně zvláštním myšlenkovém rozpoložení, aby o tom nevěděl. Dnes Babiš tvrdí, že ani netušil, že u nás pro vycestování (na Západ) museli mít lidé výjezdní doložky. (Možná se časem dozví, že museli mít i devizový příslib a za několik let, že se vyžadoval souhlas zaměstnavatele a na sklonku života mu někdo prozradí, že o těch výjezdních doložkách rozhodovala Státní bezpečnost.)

Zdá se, že Babiš není nějak všeobecně zvídavý, informace sbírá nejspíš jen tam, kde jde o peníze a mocenské konstelace. To je ovšem pro výkon vysokého úřadu v demokracii málo.

Když už je Babiš premiérem, je logické, že se takové akce účastní. Divné je jen to, že je premiérem právě on.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner