Bývalý britský ministr zahraničí a jeden z nejvýraznějších stoupenců odchodu země z EU Boris Johnson musí dorazit na předběžné soudní stání kvůli podivnému slibu z kampaně za brexit.

Kampaň Vote Leave, jejíž byl Johnson hlavní tváří, si na červený autobus napsala sdělení, s kterým objížděla celou zemi: „Posíláme EU 350 milionů liber týdně, dejme je radši na NHS (britské státní zdravotnictví).“

Teď čelí obvinění, že veřejnosti lhal, a zneužil své postavení. Stížnost na něj podal devětadvacetiletý podnikatel Marcus Ball, který na soudní spor shromáždil více než 200 tisíc liber prostřednictvím internetové kampaně.

V čem spočívala ta brexitová lež? To je jednoduché, jde o nepravdivé číslo. Británie, jak Johnson jistě ví, „neposílá“ 350 milionů liber týdně do Bruselu. Když se odečte „rebate“, sleva dojednaná premiérkou Thatcherovou v roce 1984, klesne čistá týdenní platba na přibližně 250 milionů liber. Když jsou zahrnuty výdaje EU v Británii – na dotace zemědělství, výzkum a granty chudším regionům – čistá platba klesne na přibližně 160 milionů liber týdně.

Takže jsme na polovině a to by třeba neznělo už tak hrozně. Navíc je jasné, že celá ta nová administrativa kvůli brexitu pohltí dost peněz a nikdo nezaručí, kolik by šlo do zdravotnictví. Muset se přiznat, že to půjde na úředníky, kteří by nebyli jinak potřeba, to by nebyl velký trhák.

Objíždět Británii s takovýmhle prolhaným spektáklem, to nebyla jen lež, to je drzá lež.

Johnson je strašidelný i v jiných ohledech a proto se celkem dost lidí děsí, že by mohl být novým britským premiérem.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora