Braňme křesťany, ale nikoliv účelově

repro: The Gospel Coalition

Nesnáším nespravedlnost a vždy budu bojovat proti tomu, aby byl člověk pronásledován jen pro svoje přesvědčení. Myslím si, že jsme si toho v komunistické éře užili dost, když byli lidé zavíráni za své názory a nikdo rozumný by se k tomu jistě nechtěl vracet. Neupřímností, dvojími metry a tolerancí pokrytectví, se ale k minulosti blížíme víc, než se zdá.

V současné době jsou podle mnoha zdrojů nejvíce pronásledovanou náboženskou skupinou na světě křesťané. Asi nejhorší situace je pro ně v Nigérii, kde jsou masově zabíjeni a lze mluvit o genocidě. Jen za první pololetí minulého roku totiž bylo v této zemi zavražděno na šest tisíc stoupenců křesťanské víry, převážně žen a dětí. Za posledních sedm let se oběťmi náboženského násilí staly desítky tisíc lidí. Vrahy jsou převážně fanatičtí muslimové z kmene Fulani a z radikálního islamistického uskupení Boko Haram.

Špatné je to nyní také pro křesťany také v Číně, kde je podle expertů nejhorší situace od roku 1982, kdy tato země přijala ve své Ústavě zásady náboženské svobody. Čínské úřady ničí kříže, pálí bible, zavírají kostely a nutí věřící, aby se písemně zřekli své víry. Ze zprávy americké organizace Freedom House vyplývá, že nejen křesťané, ale i další náboženské skupiny čelí od roku 2012 velké perzekuci a více než třetina všech čínských věřících vzdoruje stále stupňující se šikaně v podání ekonomického vykořisťování, pokut za vymyšlené přestupky, byrokracii nebo násilí.

Bohužel ani Evropa není protikřesťanského jednání ušetřena. V Evropském parlamentu jsem se setkal se zástupci francouzských katolíků, kteří mi popsali, jak jejich kostel byl opakovaně posprejován, kněz nejdříve slovně, následně fyzicky napadnut, jeho auto se stalo o opakovaně terči útoků vandalů, a jak zde byly odcizeny různé předměty z kostela. A takových případů jsou nejen ve Francii, ale i v jiných západoevropských zemích, bohužel tisíce.

Bojovat za křesťany a zároveň schvalovat zdanění církevních restitucí, je chucpe

Je nehorázné, když se křesťané stávají rukojmím politických stran a různých jiných zájmových skupin, které pouze jejich smutný osud zneužívají pro své cíle. Jistá strana z České republiky se ve svém rádoby boji proti imigraci ráda ohání křesťanskými hodnotami, jenomže pak v Poslanecké sněmovně hlasuje pro protiústavní zdanění církevních restitucí.

A další skupiny pro změnu tvrdě kritizují pronásledování křesťanů v Evropě, ale jejich čím dál tím větší útisk v Číně a v podobných zemích jim nevadí. A jiní zase nechtějí vidět pronásledování křesťanů často ze strany nelegálních migrantů na našem kontinentě, o to víc se však bijí za jejich práva ve státech typu severní Korea. Takové jednání je čisté pokrytectví a nechutné politikaření.

Jestliže totiž chci poukazovat na útlak křesťanů ve světě, tak musím jednat ve stylu padni komu padni a nevybírat si tyto případy podle toho, jak se mi to zrovna politicky hodí. To totiž řešení problému vůbec nepomůže. A úlohou slušných politiků pak je na to mimo jiné upozorňovat, protože jinak bezpečnou a spravedlivou EU mít nebudeme!

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), je europoslanec

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner