Česká odveta vůči Rusku musí být rázná

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Rusové podnikli teroristický útok proti České republice, když jeho státní příslušníci způsobili  v roce 2014 výbuch v muničním skladě ve Vrběticích na Zlínsku. Takové jednání  je v Evropě srovnatelné pouze s fanatiky hlásících se k Islámskému státu, kteří vraždí nevinné lidi. A stejně tak se  zachovaly ruské tajné služby, jejichž vinou rovněž zemřeli dva nevinní lidé.

Podle dostupných zdrojů stojí za útokem speciální jednotka 29155 z ruské vojenské špionáže GRU. Ta má kolem padesáti členů a jejím úkolem jsou tzv. speciální tajné akce po celém světě, ve skutečnosti tedy teroristické útoky. Obecně má GRU na svědomí spoustu zla. Její agenti jsou zodpovědní za pokus o otravu Sergeje Skripala a jeho dcery Juliji. Po celém světě organizují hackerské útoky mimo jiných i na olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu a japonském hlavním městě Tokiu a také na nemocnice. Dále se podíleli na okupaci Krymu a pokusu o státní převrat v Černé Hoře před pěti lety.

FORUM 24 (archiv)

Před lety tedy agenti GRU zaútočili ve Vrběticích a opakované exploze v tamním muničním skladu způsobily českému státu velké škody. Poškodily více než tisíc hektarů půdy. Následné odklízecí práce trvaly několik let, místní lidé nemohli na své pozemky a celkové ztráty mohou činit až miliardu korun. Je nutné, abychom tuto škodu vymáhali po Ruské federaci.

Takové jednání si Česká republika nemůže nechat líbit a musí následovat sankce. Rusko nesmí být v žádném případě připuštěno k českým strategickým zakázkám a je dobře, že jeho státní společnost Rosatom, ve které působí agenti ruských tajných služeb, se nebude podílet na dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech.

Dále musíme už konečně trvale snížit počet počet pracovníků diplomatických zastoupení, Ruská federace, kterých působí v pražském velvyslanectví, generálních konzulátech v Brně a v Karlových Varech  na 140. To je více než dvojnásobně víc proti osazenstvu českých velvyslanectví a konzulátů v Rusku, které zaměstnávají asi 60 lidí. Jedná se o bezdůvodný nepoměr, navíc mnozí ruští diplomaté jsou ve skutečnosti agenty tamních výzvědných služeb a vyvíjejí nepřátelskou činnost proti Česku.

Na pořadu dne také nemůže být ani zrušení vízové povinnosti pro občany Ruské federace, protože to by umožnilo snadnější pronikání ruských agentů do naší země.

S Ruskem musíme jednat rázně, ono totiž rozumí pouze pevnému a rozhodnému jednání  protistrany. Je potřeba trvat na našich postojích, protože jakékoliv zaváhání považuji Rusové za slabost.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]