Český hlupáček se přidal k doněckým separatistům a teď má problém

repro: The Moscow Times

Separatisté v Doněcku | FOTO: repro: The Moscow Times

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v neprospěch bývalého vojáka Erika Eštua. Ten byl odsouzen k podmíněnému trestu za pokus o účast v bojích na Ukrajině na straně samozvané Doněcké lidové republiky.

Státní zástupce Zeman nesouhlasí se změnou právní kvalifikace, která u Vrchního soudu v Praze vedla ke zmírnění podmíněného trestu.

Případ měl vývoj. Eštu byl nejdřív obžalován z terorismu. Krajský soud v Pardubicích mu uložil tři roky se čtyřletou podmínkou za účast na organizované zločinecké skupině. Jenže Vrchní soud čin znovu překvalifikoval a dal Eštuovi dva roky vězení s tříletým podmínečným odkladem za službu v cizích ozbrojených silách.

Jenže tady nejde o nějaké „cizí ozbrojené síly“. Není to to samé, jako kdyby se dotyčný přidal k armádě nějaké cizí země. Takzvaná Doněcká lidová republika není žádný stát. To si možná myslí komunistický lžidoktor Zdeněk „Obušek“ Ondráček, kterému tam hráli hymnu a rozvinuli červený koberec. Ve skutečnosti je to ukrajinské území ovládané Ruskem podporovanými separatisty a jejich násilnými ozbrojenými skupinami. Rusko tady vede válku proti Ukrajině, o které tvrdí, že to je občanská válka, a přitom se tam vyskytují ruští vojáci a nové ruské zbraně. Výsledkem je vraždění Ukrajinců.

Chtít se přidat k lidem vraždícím druhé, je ohavné. Eštu mohl být dost chytrý, aby si zjistil, oč se jedná. Jak se někdo rozhodne, že se ve válce k někomu přidá, aniž je nucen, nese za to odpovědnost. A větší, než když se splete a koupí si mizernou pračku. Hlupáček si ale nespočítal, že něco takového může mít také neslavné následky. Potupný konec udatného bojovníka by měl být varováním pro podobné pomatené jedince. Nejdřív se má myslet a až potom konat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner