Čeští letci a vojáci NATO brání Pobaltí a to je dobře 

sl.wikipedia.org

Bitevníky Gripen našeho vojenského letectva | FOTO: sl.wikipedia.org

České stíhačky Jas-39 Gripen již potřetí brání vzdušné prostory Litvy, Lotyšska a Estonska. Naši piloti mají k dispozici pět strojů a startují k letům z estonské základny Ämari. Jedná se o pomoc pobaltským zemím v rámci Severoatlantické aliance, protože ty dosud nemají vlastní nadzvukové letectvo, a tak jim ostatní členské státy NATO pomáhají střežit jejich vzdušný prostor. Je nutné upozornit na fakt, že dokud to tak nebylo, ruská letadla vzdušný prostor pobaltských zemí velmi často narušovala. 

Je naší povinností být solidární se svými spojenci. Moudré přísloví praví, co nemáš rád, nečiň druhému. A my po našich zkušenostech ze selhání našich spojenců, se nemůžeme chovat jako ti, kteří nás kdysi nechali napospas agresivnímu sousedovi. V roce 1938 nás Francie jako spojenec zradila a opustila, když její premiér Édouard Daladier prohlásil, že nám proti hitlerovskému Německu nepřijde na pomoc. Je proto dobře, že jsme nyní se svými spojenci v NATO soudržní.

Jsem proto rád, že čeští vojáci střeží pobaltské nebe a Aliance vyslala do Litvy, Lotyšska a Estonska své vojáky, kteří mají bránit tyto země. Cítí se být ohroženy sousedním Ruskem a právem.

Cílem NATO není umístění statisícových vojsk, mohutných tankových svazů, letectva atd. v Pobaltí, ale dát těmto zemím najevo, že jsou plnohodnotnými členy Severoatlantické obranné aliance a jejich obrana před případnou ruskou agresí je záležitostí všech jejích členů. A je to samozřejmě také vzkaz Kremlu, že v Pobaltí nebudou tolerování teroristé v podobě zelených mužíků bez označení údajně na dovolené, což byla ruská taktika na okupovaném Krymu a stále je na východní Ukrajině.

Samozřejmě prokremelská propaganda, které čeští kolaboranti a vlastizrádci dělají hlásnou troubu, vykřikuje nesmysly typu, že Rusko v Pobaltí nikoho neohrožuje. To je samozřejmě lež. Rusové udržují v blízkosti hranic s Litvou, Lotyšskem a Estonskem mohutné armádní svazy se statisíci vojáků, které pravidelně nacvičují útok proti svým sousedům. Provokace ze strany Moskvy vůči těmto malým zemím trvají už mnoho let. Namátkou vyvolání násilností v estonském hlavním městě Tallinnu kvůli přemístění sochy rudoarmějce z centra města na vojenský hřbitov v roce 2007, únos estonského policisty Estona Kohvera, protiprávní zadržení litevské rybářské lodi v mezinárodních vodách ruskou pobřežní stráží, pravidelné zasahování do nezávislosti justice v pobaltských zemích atd.

Adolf Hitler ještě v roce 1937 tvrdil, že žádnou válku nechce a jde mu pouze o postavení německé menšiny, která prý byla v čs. pohraničí utiskována. To byl samozřejmě nesmysl, přesto však německá média hrnula do éteru lži typu, českoslovenští vojáci stříleli v Sudetech do žen a dětí, jsou desítky mrtvých apod. Čili národnostní menšina byla zneužívána proti naší vlasti.

A Vladimir Putin se chová stejně jako bývalý vrchní nacista původem z Rakouska. Také se snaží zneužívat početnou ruskou menšinu vůči Pobaltí, a ruská propagandistická mašinérie si vymýšlí nesmysly o údajném útlaku místních Rusů.

Dovoluji si proto říci, že nebýt členství pobaltských republik v NATO, dávno by se staly terčem ruského napadení. Čeští vojáci tak svojí přítomností pomáhají zachovat mír v této oblasti.

Autor je středočeský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner