Čínské metastázy se šíří. Konfuciův institut zřízen na VŠ finanční a správní

repro: c-gbi.com

Si Ťin-pching, čínský prezident a šéf komunistické strany Číny | FOTO: repro: c-gbi.com

Zatímco čínské rejdy na Karlově univerzitě utrpěly v poslední době ránu, Číňané se samozřejmě nevzdávají a pronikají, kam to jde.

Jak píše Deník N, „Číňané se opakovaně obraceli na prestižní české univerzity a chtěli na nich zřizovat Konfuciův institut, který je spojený se špionáží i omezováním akademických svobod. Univerzita Karlova i Vysoká škola ekonomická nabídku asijské velmoci odmítly. Institut se nakonec v Praze otevře na univerzitě sponzorky prezidenta Miloše Zemana a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO).“

Kolem poslední čínské aktivity se se motají staré známé firmy. Rektorka VŠFS Bohuslava Šenkýřová před prezidentskou volbou poslala 50 tisíc korun na transparentní účet Miloše Zemana. Ten záměr na zřízení Konfuciova institutu podpořil při své návštěvě v Šanghaji.

V představenstvu VŠFS najdeme i ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO). Ten už se nechal slyšet: „Institutů je po světě více jak 500, jen v USA kolem stovky. VŠFS se zaměřuje na ekonomiku a obchod a v Česku chybí opravdu nestranné a kvalitní hloubkové analýzy, včetně vědeckých výzkumů zaměřených na posouzení ekonomických vztahů mezi Českem a Čínou,“ řekl Deníku N.

Tak na ty „nestranné a hloubkové analýzy“ jsme skutečně zvědaví. Jak se na něčem podílí komunistická vrchnost v Pekingu, tak to bude nesmírně nestranné, vědecké, analytické a hluboké. Jak jinak. Jak jsme viděli na Univerzitě Karlově, je třeba například hluboce a nestranně vysvětlit, jak úžasná je čínská Hedvábná stezka. Když se něco pojmenuje podle Konfucia, zní to tak nějak lépe, než kdyby se to jmenovalo Agitační středisko soudruha Mao Ce-tunga, že ano. Je to takové seriozní a akademické.

Že jde o čiré vědění, tomu snad věří jen skutečný prosťáček. Jak říkal římský císař Vespasianus o penězích ze zdaněných záchodků: „Nesmrdí.“ Věčná pravda. Někdy ovšem zapáchá všechno kolem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner