Co jde jinde, nejde v ČR: Sputnik byl vyhoštěn z Estonska

Dobrá zpráva: Ruská tisková agentura Sputnik oficiálně oznámila, že pozastavila svou činnost v Estonsku. Předtím přiměly úřady v Tallinnu všechny novináře, kteří byli ve Sputniku zaměstnáni, aby odešli. 👍
„Estonská policie a pohraniční služba stanovila pro všechny z nás ultimátum: buď ukončíme pracovní smlouvy a nebudeme pro Sputnik v Estonsku pracovat, nebo bude proti nám zahájeno trestní řízení,“ konstatovala Jelena Czernyszowa, vedoucí stálého zastoupení ruské mediální společnosti Rossija Segodňa v Estonsku.
V prosinci orgány této země varovaly estonskou pobočku Sputniku, že kvůli sankcím EU vůči Rusku mohou být agenturní pracovníci trestně odpovědní. V důsledku kroků vlády v Tallinnu ukončilo svou práci pro Sputnik v Estonsku všech 35 novinářů.
Společnost Rossija Segodňa, která provozuje mnohojazyčné mutace Sputniku, zahrnuje také televizi RT (známou jako Russia Today) a zpravodajskou agenturu RIA Novosti. V roce 2014 EU zavedla proti vedení společnosti Rossija Segodňa personální sankce, především proti generálnímu řediteli společnosti, známému propagandistovi Kremlu Dmitriji Kisielovi.
Estonské orgány často konstatovaly, že považují zaměstnance Sputniku za propagandisty a nepokládají je za novináře ve smyslu této koncepce přijaté ve svobodném světě.
V reakci na to si stěžovala tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová o údajném vlivu Londýna na mediální sféru v Estonsku.
„Novinářské asociace v Estonsku jsou v nějakém podivném vztahu s těmi strukturami, které jsou financovány z Velké Británie a připravují zprávy o tom, jak čelit ruské informační hrozbě,“ uvedla Zacharovová minulé pondělí. „Musíte pochopit, odkud fouká vítr, a neustále fouká z mlhavého Albionu.“
Mluvčí ruské diplomacie také oznámila, že Moskva poskytne „komplexní a zajímavou“ reakci na kroky estonských orgánů. Prezident Vladimir Putin také ujistil, že Rusko udělá vše pro to, aby podpořilo práci Sputniku v jiných zemích. 🤣
Zdroj:
BELSAT.EU

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner