Dějiny se opakují, ale něco se přece jenom mění

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Dnešní covidová pandemie bývá občas přirovnávána k takzvané španělské chřipce, která zachvátila svět v letech 1918-1920. Podobností je opravdu celá řada. Historici uvádějí, že velmi pravděpodobným prvním ohniskem nákazy byla Čína, a že virus měl zvířecí původ. Do Evropy se dostal přes USA na konci l. světové války, kdy se vojáci vraceli z asijské fronty. Ani v nejmenším nelze srovnávat tehdejší úroveň zdravotnictví s tou dnešní, jakož i hygienické standardy. Nebezpečná nová chřipka stála životy desítky milionů lidí na celé planetě, včetně mnoha mladých, dříve zcela zdravých.

Historik lékařství Harald Salfellner ve své studii o španělské chřipce uvedl, že počet obětí v Česku se pohybuje mezi 44 tisíci až 82,7 tisíci. Poprvé se u nás objevila v létě 1918, a pak se masivně rozšířila na podzim téhož roku při mohutných oslavách vzniku republiky. Španělsko nemělo s původem pandemie nic společného. Říká se jí tak proto, neboť Španělsko byla země, která o nebezpečném viru začala jako první na světě otevřeně a rozsáhle informovat. Stejně tak nemá dnešní tzv britská mutace koronaviru covid 19 nic společného s Británii, kromě toho, že tam byla díky důkladným analýzám testů odhalena.

FORUM 24 (archiv)

Každá přítomnost se následujícím okamžikem stává minulostí. A ihned nastává boj o její interpretaci, která může být, a často nakonec i bývá, na hony vzdálena skutečnosti. Žijeme v éře všudypřítomné manipulace. Ne, že by tomu v minulosti bylo zcela jinak, jenom těch nástrojů k ohlupování lidí bylo podstatně méně.

Dnes jsme všichni on-line a naživo propojeni v jedné obrovské globální vesnici, v níž se nyní svět proměnil. Globální svět přináší globální hrozby, a už tomu nebude jinak. Všichni vědí všechno a nikdo nic. Čas pádí jako splašený, a v tom trysku tečou gejzíry informací a jejich interpretací všemi směry. Tomuto zběsilému tempu podléhají lidé ze všech koutů zeměkoule, někdo více a někdo asi méně, ale uniknout už skoro není kam. Rozdíly přesto existují. Určitě se jinak žije v ujgurských táborech v Číně, kde ožívají nejen orwellovská podobenství do děsivých rozměrů, a třeba na Novém Zélandu nebo ve Skandinávii.

Nemusíme se vzájemně děsit a strašit, jiní to zvládnou za nás. Je to součástí jejich strategie, jak ovládat masy, uchvátit veřejné zdroje, a ještě se pasovat do rolí spasitelů. Politika? Kdepak, je to jen pokračování byznysu jinými prostředky. Je s podivem, že i očividné zneužívání moci má stále tolik zastánců i mezi vzdělanými a inteligentními lidmi. I mlčení znamená souhlas. Proč? Je to o tom být ve správný čas na správném místě? Asi taky, možná hlavně proto. A pak taky, proč se něčím zatěžovat, že ano?

Jak lze posunout realitu do úplně jiné dimenze nám teď ukázali ve Skotsku po zápase pražské Slávie. Utkání to bylo úplně jednoznačné. Vyhrál lepší tým, i díky tomu, že přetrpěl brutální hru soupeře i nekvalitní výkon rozhodčího. Jenže, ouha, vše je nakonec jinak. Hráč Kúdela udělal něco neomluvitelného a posunul hodnocení zápasu do nefotbalové úrovně. Přidal se k němu ještě nákupčí čínských ochranných prostředků pan Tvrdík. A dílo dokonáno jest. Realita je na vedlejší koleji, vítězí její interpretace. Lidé ve veřejném prostoru by měli přeci jenom rychleji myslet, a ne pouze bezmyšlenkovitě mluvit a konat, není to jen dětinské, ono je to i kontraproduktivní.

Umělé stvořené virtuální světy mají velmi často význam jakési opony, aby na někoho a na něco nebylo vidět. Ale jsou témata, která nejen, že by neměla, ale domnívám se, že ani nesmí zapadnout. Jedním z nich je zcela určitě čerstvá zpráva NKÚ, která vystavila naší vládě zdrcující účet za způsob zvládání či spíše nezvládání řízení země v krizové pandemické situaci. Nákupy respirátorů za násobně přemrštěnou cenu, přes podivné prostředníky, a navíc nezřídka v pofiderní kvalitě, to není jen nějaké další malé šméčko, to je mega zločin. Tady žádné výmluvy neplatí. Pokud i nyní velkovezír Bureš se svými lokaji vše ustojí a předvede další posun reality, tak už nám asi není pomoci. Těm odhadovaným číslům z období před sto lety (v souvislosti se španělskou chřipkou) už nejsme tak daleko. Bohužel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]