Děti za hrubosti trestáme, celebrity na webu tak získávají slávu

Pixabay

Sociální média se stala platformou pro špatné chování celebrit a politických vůdců. Odborníci říkají, že „kybernezdvořilost“ ovlivňuje sociální interakce v reálném životě. Tento problém rozebírala na webu The Christian Science Monitor autorka Sandy Cohen.

Připomíná, že děti vědí, že nadávat je špatné. Teenegeři se učí znát úskalí on-line šikany a porna. Takové jednání se považuje za nepřijatelné a potenciálně nelegální. Ale celebrity bývají odměňovány za své hrubosti celosvětovou pozorností. Nejpopulárnější tweet Donalda Trumpa je video, na kterém ukazuje, jak přemohl člověka s logem CNN místo hlavy, kterého zápasnickým stylem srazil na zem. Hvězda reality show Rob Kardashian napadl svou bývalou snoubenku na Instagramu záplavou příspěvků tak explicitních, že byl jeho účet zrušen. Pak pokračoval útoky na Twitteru, kde má více než 7,6 milionu sledujících.

Zatímco veřejný zájem o špatné chování není nic nového, sociální média pro ně vytvořila obrovský nový prostor, kde je možné ho sledovat a sdílet. A odborníci říkají, že to ovlivňuje sociální interakce v reálném životě.

„V průběhu doby postoje a chování, kterých se obáváme na sociálních sítích, přetečou do fyzického světa,“ říká Karen North, psycholožka z University of Southern California. „Domníváme se, že nás naučili být ve společnosti zdvořilí a civilní. Ale teď máme situaci, kdy řada vzorů dělá pravý opak… A když to sledujeme, tak to zprostředkovaně prožíváme a výsledkem je změna našeho chování.“

Catherine Steiner-Adairová, psycholožka a autorka knihy „Velké odpojení: Ochrana dětství a rodinných vztahů v digitálním věku“ píše, že je konfrontována po celé zemi se studenty, kteří se ptají, proč celebrity a političtí vůdci smějí používat nadávky a další věci, za něž by oni byli potrestáni. Na některých středních školách se výraz „trumpovat“ používá pro sáhnutí dívce na zadek.

Vrchní soud v Los Angeles udělil zmíněnému Robu Kardashianovi zákaz kontaktu s bývalou snoubenkou, nesmí se přiblížit k jejímu domu a pracovišti a publikovat jakékoli její obrázky a obrázky její dcery online. On ovšem není jediný, kdo straší na internetu jako špatný příklad.

Ačkoliv hvězdy Hollywoodu mají více lajků, Trumpův přístup se ukázal být v politickém boji úspěšný. Profesor Jayeon „Janey“ Lee z  Lehigh University uvádí, že Trumpovy tweetové útoky na média během kampaně měly velkou sledovanost právě tehdy, když médiím nadával a útočil na ně.

Studie ukazují, že mladí lidé, kteří jsou svědky agresivního chování u dospělých vzorů, ho napodobují a ještě stupňují. Psycholog Albert Bandura ze Stanford University provedl známý  „Bobo Doll Experiment“, který ukázal, že když děti viděly dospělé bít panenku, tak ji byly také a navíc ji napadly zbraněmi.

Sociální média postrádají společenské brzdy, které lidské jednání mírní, není tam zpětná vazba od ostatních třeba pomocí tónu hlasu a řeči těla. To na internetu chybí.

Kruté a ponižující příspěvky se často stávají okamžitým hitem a je to jeden z nejlepších způsobů, jak se stát populárním. Co je na internetu, pak upoutá další média a šíří to dál do společnosti. Vytvořili jsme paralelní kulturu, kde si lidé myslí, že je to legrace. Odborníci pak hovoří o tom, že když tolerujeme lidi jako Kardashian nebo prezident Trump, vytváříme jakousi Petriho misku, kde pěstujeme základ pro masivní společenskou změnu. Je otázka, proč se na tom podílíme a tolerujeme to.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner