Digitalizaci a levný stát brzdí korupčníci a klientelismus

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Budeme hovořit o tom, že je velký stát. Nechal se slyšet Zbyněk Stanjura před cestou do Lán. Nakonec na tohle téma zřejmě nedošlo. Škoda. Protože velký stát jde ruku v ruce s korupcí. A jakákoliv snaha zbavit se tohoto už od socialismu zapouzdřelého vředu přesně uprostřed tváře české společnosti se cení.

A přitom, recept je tak až krystalicky jednoduchý a víme o něm už desítky let. Stačí méně úředníků a vzít jim jejich rozhodovací moc, respektive vše parametrizovat. Například, když jsou vedle sebe dvě stejné louky a na jedné povolení ke stavbě dostanou a na druhé nemusí dostat, tak je to korupční potenciál index milion. Ono taky, když se zeptáte někoho, proč jde do státní správy, neřekne, že tam vidí možnosti sebevzdělávání, růstu a budování kariéry. Řekne, že je tam klid a s pomrkáváním očí, že tam jsou určité možnosti. Jestli mi jako rozumíte… A to, co se v České republice odehrálo s evropskými dotacemi, je ostuda vpravdě kontinentální! V tom má Andrej Babiš pravdu, že takových projektů, jako je Čapí hnízdo, jsou tady tisíce.

()

Pokud bude vše splňuje/nesplňuje, a třeba pokuty pokud budou přesné částky podle přestupku, žádná pásma od tisíce do dvaceti tisíc, tak se sníží korupční potenciál prakticky na nulu. A že tohle může vyhodnocovat počítač, s pouhou kontrolou člověka, který je tak zároveň snadno kontrolovatelný, je nasnadě. Teď, počítám, asi pár desítek dlouholetých ředitelů odborů ministerstev omdlelo. Ta rezistence státních úřadů vůči zavádění digitalizace je těch posledních deset let, zvlášť za vlád ANO a ČSSD, prostě patrná. A jiný důvod než udržení korupčního prostředí a klientelismus uvnitř státní správy pro to zkrátka není.

To je věc, kterou čekáme od nové vlády, my, co jsme v tomhle státě pouhými plátci, že se tady nebude bezbožně krást ze státního nebo evropského. Vždyť je to horší než za husitských kádí! A když se dílo podaří, tak snižovat počty úředníků půjde samo. Protože se dá předpokládat, že pak zájem o práci ve státních službách spadne tak o polovinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]